Gazdaság MTI 2011. szeptember. 23. 10:55

Jól tartják magukat a nyugati tőzsdék

Egy órával a kereskedés kezdete után még mindig pluszban álltak a vezető nyugat-európai tőzsdemutatók, de a nyitáshoz képest jelentősen csökkent a nyereségük. A tőzsdemutatók csütörtökön 5 százalék körüli veszteséggel 26 havi mélyponton zártak.

A londoni FTSE 100 1,24 százalék, a frankfurti DAX30 1,05 százalék, a párizsi CAC40 1,49 százalék pluszban állt néhány perccel a kereskedés kezdete után. Egy órával később London 0,53 százalék, Frankfurt 0,16 százalék, Párizs 0,23 százalék nyereséget jelzett. A kezdeti növekedést a szakértők a G20-ak pénzügyminisztereinek és jegybanki vezetőinek éjszakai közleményére vezették vissza, amelyben jelezték, minden lehetséges lépést megtesznek a globális pénzügyi rendszer feszültségeinek az enyhítésére.

AP

Az illetékesek washingtoni megbeszélésén azonban konkrét intézkedésekről nem született döntés. A Standard Chartered Bank egyik vezető elemzője ezt úgy értékelte, "ez inkább szócséplés volt, konkrét eredmény nélkül". Az európai tőzsdekereskedés első órájának végén a banki részvények drágultak elsősorban, így például a Lloyds Banking Group 1,8 százalékkal, a HSBC 1,6 százalékkal erősödött.

Az ETX Capital elemzője szerint a befektetők elsősorban azokat a részvényeket vásárolják, amelyek különösen sokat gyengültek csütörtökön. Manoj Ladwa szerint a pénteki kezdeti derűlátás nem tart sokáig, a befektetők ugyanis nem akarnak erős pozíciókat a hétvége előtt. A kereskedés első órájában erősödtek az energiaipari cégek részvényei a nyersolaj drágulására, ugyanakkor gyengültek a fémtermelő cégek papírjai, mivel a réz ára mintegy 5 százalékkal esett a globális gazdaság kilátásaival kapcsolatos borúlátásra.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.