Indulásának egyéves évfordulóján lezárják a Napenergia Plusz Programot. Az energiatárolóval kiegészített háztartási napelemes rendszerek telepítését akár ötmillió forinttal megtámogató, korábban nagyon várt pályázat kerete még bő négyezer pályázóra lenne elég, de úgy tűnik, ők már feladták. A kormány pedig köszöni, most már inkább másra költené a megmaradt milliárdokat.
Kevesebb mint egy hete maradt annak a bő 11 ezer hazai háztartásnak, akik tavaly júliusig regisztráltak a Napenergia Plusz Programba (NPP), de eddig még nem adtak be pályázatot. Az eredetileg 75,8 milliárd forint keretösszeggel indult, de
tavaly nyáron 105,8 milliárdosra hizlalt programot ugyanis jövő szerdán, január 15-én végleg lezárják.
Aki pedig nem pályázik a regisztráltak közül, az végleg lemondhat arról a lehetőségből, hogy a beruházási összeg kétharmadát – akár ötmillió forintot is – behúzzon az államtól arra, hogy energiatárolóval kombinált napelemes rendszert telepítsen családi házára. Pedig így számottevően csökkenthetné rezsiköltségeit, és növelhetné a megújuló energiatermelési kapacitást.
A program lezárását tavaly december elején jelentette be az Energiaügyi Minisztérium, amely azóta rendszeresen figyelmeztet a lassan lejáró a határidőre, és arra biztatja a programba már regisztráltakat, hogy adják be pályázatukat. Legutóbb január 8-án adtak ki idevágó közleményt, illetve január 2-án egy videót, amin Czepek Gábor államtitkár biztatta pályázásra az érintetteket.
Pályázzanak, pályázzanak!
A közel 106 milliárdos keret közel 25 ezer pályázat támogatására is elegendő lenne, egyelőre azonban 20,6 ezer pályázó jut biztosan támogatáshoz (ennyit bíráltak el pozitívan). Vagyis még bő négyezer háztartásnak juthatna abból a 21 milliárdból, ami megmaradt a keretből az eddig kiosztott 84,4 milliárd után. A programba összesen 32 ezren regisztráltak, vagyis bő 11 ezren repülhetnének még rá a támogatott napelemes-tárolós rendszerekre. (Ha nem számolunk az épp elbírálás alatt lévő pályázatokkal. Ezek számát nem közölte a tárca, bár az, hogy december elejéhez képest csupán százzal lett több elbírált pályázat, arra utal, hogy várhatóan a hátralévő néhány napban érdemben már nem változik a szám.)
Annyira szeretnék, hogy adjanak még be pályázatokat az érintettek, hogy a programot lebonyolító Nemzetközi Fejlesztési és Forráskoordinációs Ügynökség Zrt. (NFFKÜ) közvetlen figyelmeztetéssel emlékezteti őket a határidőre.
A tárca szerdai tájékoztatójából kiderül még, hogy
- a nyertesek közel harmadának már el is utaltak 16,6 milliárd forintot,
- az elfogadott időközi kifizetési kérelemmel rendelkező projektekben összesen 23,7 megawatt beépített teljesítményű napelemes rendszert telepítettek,
- ami mellé összesen 38,6 megawattóra kapacitású energiatárolót építettek be.
Kiszűrni az eltántorodottakat
A minisztérium azzal indokolta a program bezárását, hogy ezzel ki tudják szűrni azokat, akik elakadtak a pályázati folyamat különböző szintjein, és letettek a napelemes rendszerről. A keret felszabaduló részét így másra fordíthatják.
A programnak ugyanakkor az is célja volt, hogy legalább lélegeztetőgépen tartsa a lakossági napelem-telepítési kedvet (és piacot), amit a 2021-ben indult előző – sokak számára máig le nem zárult, eredetileg önerő nélküli, és sok-sok sebből vérző – pályázat, majd 2022, az energiaválság éve pörgetett üveghangig – hogy aztán satuféket nyomjon rá a kormány.
Például azzal, hogy 2022 őszén letiltották az új háztartási napelemek felesleges áramának hálózatba visszatáplálását (ami után tizedére esett vissza a lakossági piac, és a szereplők idén már összeomlástól féltek). Vagy amikor 2023 őszén kiderült, hogy kivezetik a rendkívül kedvező szaldó elszámolást, és 2024 január 1-je óta csak bruttó elszámolásban lehet napelemeket telepíteni. Ez utóbbi rendkívül hosszú időre tolta ki a beruházások megtérülését, olyan alacsony átvételi árat (kilowattóránként 5 forintot) adnak ugyanis a hálózatba táplált áramért.
Más módon még megérheti
Az energiatárolós pályázat révén viszont gyakorlatilag ingyen hozzávágnak egy-egy energiatárolót mindazokhoz, akik napelemeket tesznek otthonuk tetejére, és ezzel számottevően javíthatják a megtérülést, például olyan hozamot érhetnek el vele, mintha állampapírba tennék a pénzüket.
A program, jóllehet a tárca szerint a segítségével a 300 ezret is meghaladja majd a háztartási méretű napelemes kiserőművek száma, úgy tűnik, csak részben váltja be a hozzá fűzött reményeket. Hiszen bár döcögve indult, hatalmas volt az első roham, és az eredeti költségkeretet is megemelték, de ez már láthatóan nem fog kimerülni: az összeg közel ötödét másra költheti majd a kormány.
Azok a bruttó elszámolásba került napelemesek ugyanakkor, akik nem élhettek a pályázat biztosította lehetőséggel, idéntől más módon még javíthatják a rendszerükbe ölt pénz megtérülését: hamarosan indul az első aggregátorcég, amely az áramtőzsdén értékesíti a hozzá csatlakozók feles áramát, amivel ígérete szerint a hivatalos átvételi ár többszöröse is elérhető.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.