Elérhetővé váltak az adatok: csütörtök délben épp két paksi blokk teljesítményét meghaladó áramot termeltek a családi házak tetejére szerelt kiserőművek.
Indulásának egyéves évfordulóján lezárják a Napenergia Plusz Programot. Az energiatárolóval kiegészített háztartási napelemes rendszerek telepítését akár ötmillió forinttal megtámogató, korábban nagyon várt pályázat kerete még bő négyezer pályázóra lenne elég, de úgy tűnik, ők már feladták. A kormány pedig köszöni, most már inkább másra költené a megmaradt milliárdokat.
A napelemes rendszerek működtetése közben felmerülő problémákat több újfajta módszerrel lehet kezelni – állítja szerzőnk, Szabó László, a Regionális Energiagazdasági Kutatóközpont vezetője.
Az ígéretek ellenére átrakták a volt éves szaldósokat havi bruttó elszámolásba, amivel anyagilag lényegesen rosszabbul járnak. A minisztérium arra ösztökéli az Alkotmánybíróságot, hogy ne fogadja be a beadványukat.
A zöld átmenet jegyében több energetikai jogszabályt is módosítana az Energiaügyi Minisztérium. A szerdán társadalmi egyeztetésre bocsátott tervezetek révén többek között megkönnyítenék a napelemek telepítését a társasházaknak és láthatóvá tennék a háztartási kiserőművek termelését a hálózatüzemeltetők számára, de kiszámíthatóbb engedélyezési rendet ígérnek az ipari erőműveknek is.
A hivatalos átvételi ár “akár háromszorosát” kínálva igyekszik háztartási napelemes ügyfeleket szerezni egy vállalkozás. A PentaSun Magyarországon elsőként kínál aggregátori szolgáltatást a bruttó elszámolásban lévő háztartásoknak, ám egyelőre korainak tűnik az ígéret. Az ilyen szolgáltatás részletes szabályai még nincsenek kidolgozva, sok a kétség a technológiai háttérrel és a háromszoros átvételi árral kapcsolatban is.
Nem értik, mire fel kell mindenestül betiltani az erkélynapelemeket a friss építési szabályozásban, amelynek több, a napelemeket korlátozó pontját is túlzónak tartják napelemes ágazati forrásaink. A rendelettervezet előkészítése, elfogadásának módja, a társadalmi egyeztetés hiánya felháborította a szakmai szervezeteket is, amelyek szinte az utolsó pillanatban, véletlenül szereztek róla tudomást.
Eddig 50 milliárd forintnyi összeget nyertek el a pályázók a Napenergia Plusz Programban. A 2021-es előző pályázatban 48 milliárdnál áll a kifizetett támogatások számlálója.
Kiszámíthatatlan a jogi környezet, visszaható hatályú a jogalkotás, veszélyben a beruházói és befektetői bizalom a kormány háztartási méretű napelemes rendszereket érintő intézkedései miatt – mondja a Napelem-felhasználók Érdekvédelmi Platformja.<br>
Árgus szemekkel figyelhetik ezekben a napokban e-mailjeiket a Napenergia Plusz program leggyorsabb jelentkezői: vajon pozitívan bírálták-e el a pályázatukat? Van, aki már tudja. A kormány 75 milliárd forintból segít hozzá 15 ezer háztartást, hogy energiatárolókkal kombinált napelemes rendszert telepíthessenek. Sokan bíznak a programban, bár közel kétszeres a túljelentkezés, de egyelőre feleannyian adtak be pályázatot is, mint ahányra pénz van. Az egyes háztartások elvileg jól járhatnak, de az összképet illetően vannak még kérdések és szakértő segítségével mutatjuk be a buktatókat.