Azután, hogy a S&P leminősítette az USA-t és Európában folytatódott a pénzügyi válság, hatalmas bizonytalanság lett úrrá a világgazdaságban. Egymásnak ellentmondó befektetői nyilatkozatok, nemzetközi beavatkozás és vészprognózisok közzétételével telt az elmúlt három nap.
A Standard & Poor’s hitelminősítő pénteken a történelemben először leminősítette az Egyesült Államokat. Azzal, hogy a világ legnagyobb gazdasága elveszítette tripla A-s besorolását, hatalmas bizonytalanság támadt a nemzetközi piacokon. A döntés különösen amiatt okozott heves megrázkódtatást, hogy már mindenki elkönyvelte: az adósságplafon-vita sikeres lezárásával az amerikai kormánynak lesz ideje intézkedéseket hozni a leminősítés elkerülése érdekében. Eközben az európai pénzügyi váláság is egyre magasabb hullámokat vetett, s úgy tűnik, hogy a svájci frank elszabaduló árfolyamát nemzetközi összefogás nélkül nem lehet megfékezni.
Az amerikai pénzügyminisztérium azzal vádolta a hitelminősítőt, hogy a döntés előkészítésekor kétbillió dollárral elszámolta magát, a jegybank pedig közölte: a visszaminősítés nem teszi kockázatosabbá az amerikai állampapírokat.
Az S&P a nagy nemzetközi hitelminősítők közül egyedül rontotta le az amerikai adósbesorolást, a növekvő amerikai költségvetési hiánnyal kapcsolatos aggodalmak miatt. A hitelminősítő pénteki közleménye szerint az új besorolásra negatív kilátás van érvényben, vagyis a következő 12-18 hónapban újabb leminősítés lehetséges.
A leminősítés nyomán a korábban a világ legbiztonságosabb befektetésének tekintett amerikai kincstárjegyek adósosztályzata rosszabb lett, mint például a brit, német, francia vagy kanadai kormánykötvényeké. Emiatt drágulhat az amerikai adósságszolgálat finanszírozása.
Az S&P akciója a Bloomberg hírügynökség szerint károkat okozhat az amerikai gazdaságnak, mivel növeli a jelzáloghitelek költségeit. Az autóhitelek és más kölcsönök felvétele is drágulhat ezután. E hiteleknek ugyanis a kamatlába az amerikai államkötvények hozamaihoz van kötve, márpedig ezek után a hozamok elképzelhető, hogy nőni fognak.
Az S&P döntése azért is érhetetlen, mert a másik nagy amerikai hitelminősítő, a Moody's Investors Service a kongresszusi döntés után, szerda hajnalban megerősítette az Egyesült Államok lehetséges legjobb, a Moody's módszertana szerinti "Aaa" kormánykötvény-besorolását. Előzőleg pedig a Fitch Ratings, a legnagyobb európai hitelminősítő is gyakorlatilag levette a napirendről az amerikai adósosztályzat rövid időn belüli visszaminősítését.
Warren Buffett, a világ tán legtekintélyesebb befektetési guruja nem sokkal az S&P bejelentése után közölte, hogy a döntésnek „semmi értelme sincsen”, és korlátozott hatása lesz a piacokra. „Én ezt nem értem" – mondta a Berkshire Hathaway holding elnöke a Fox hírtelevízió gazdasági híradójában. Sőt, így fogalmazott: „Omahában az Egyesült Államoknak még mindig tripla A-ja van. Tulajdonképpen, ha lenne négyszeres A-fokozat, akkor azt is megadnám az Egyesült Államoknak." Buffett szerint vállalatának jóval több mint 40 milliárd dollárja van rövid futamidejű amerikai állampapírokban, és az S&P döntése nem készteti az értékpapírok eladására. Buffett szerint a leminősítés nem fogja felkavarni a világpiacot, és semmi sem fog változni ettől, hacsak más gondok nem jelentkeznek, s Európában sem adódnak újabb problémák.
Mivel a leminősítési döntés a pénteki amerikai tőzsdezárás után hozták nyilvánosságra, a piacoknak csak a hétfői távolkeleti nyitáskor volt módjuk a reakcióra. Így érthető, hogy a japán Nikkei tőzsdeindex 1 százalék fölötti mínuszban kezdte a kereskedést hétfőn hajnalban. A hongkongi Hang Seng ennél drasztikusabb, több mint 4 százalékos zuhanásban volt. A szöuli tőzsde Kospi indexe 1,28 százalékot veszített értékéből nyitáskor, és 1 918,94 ponton állt az MTI szerint (hétfő hajnalban, fél három környékén, magyar idő szerint).
Ausztráliában 2,2 százalékos volt a tőzsdeindex értékvesztése, míg az új-zélandi börze mutatója 3 százalékot esett annak nyomán, hogy a Standard & Poor's pénteken este egy fokozattal rontotta az amerikai gazdaság eddig "AAA" szintű hosszú távú adósosztályzatát a növekvő költségvetési hiánnyal kapcsolatos aggodalmak miatt.
A fejlett világ hét nagy gazdasági hatalma, a G7 is megszólalt hétfőn, magyar idő szerint hajnalban, az amerikai adósság leminősítése után. Közleményük szerint szembeszállnak a globális befektetői hangulat romlásával, összeomlásával. A Bloomberg szerint a nagy ipari államok mindent megtesznek a pénzpiacok stabilizálásáért. A G7 tagállamai (USA, Kanada, Nagy-Britannia, Japán, Franciaország, Németország és Olaszország) készek likviditást (pénzt) pumpálni a piacokra, és igyekeznek ellensúlyozni a rendellenes árfolyammozgásokat – minderről a japán pénzügyminiszter, Josihiko Noda beszélt újságíróknak Tokióban.
A G7 piaci intervenciókra is készül, ha az árak elszakadnának a "fundamentumoktól", az alapoktól – írja a Bloomberg. Az EKB, az Európai Központi Bank ezért is jelezte, hogy kész olasz és spanyol államkötvényeket vásárolni.
Az S&P hitelminősítő főnöke, John Chambers azonban további leminősítésről is beszélt az ABC tévének adott vasárnapi nyilatkozatában, szerinte 1:3-hoz annak az esélye, hogy az USA-t a következő két évben még egy fokozattal lejjebb sorolják be.
Európa
Közben Európában is folytatódott az euróövezet pénzügyi válsága körüli keringő. Nem jöhet számításba a frank árfolyamának euróhoz való rögzítése – mondta Johann Schneider-Ammann, Svájc gazdasági minisztere az ország közszolgálati rádiójának. A miniszter kételyeinek adott hangot azzal kapcsolatosan is, hogy negatív kamatszintek bevezetése eredménnyel járna az alpesi deviza erősödése elleni küzdelemben.
A frank az elmúlt időben jelentősen erősödött a legfontosabb nemzetközi devizákkal szemben a bankközi devizapiacon, miután a befektetők a világgazdasági bizonytalanságok közepette a menedékvalutának tekintett svájci fizetőeszközbe igyekeztek menekíteni vagyonukat. A frank erősödésének megakadályozása érdekében a Svájci Nemzeti Bank (SNB) szerdán kamatcsökkentés mellett döntött. A döntést a frank erősödésének a svájci gazdaság teljesítményére gyakorolt negatív hatásaival magyarázta a szervezet.
Azóta több szakember is a frank árfolyamának euróhoz – nem feltétlenül paritásos szinten – való rögzítése, illetve negatív kamatszintek bevezetése mellett szólalt fel. Utóbbira az 1970-es években már volt példa. A legtöbb közgazdász azonban mindkét beavatkozási formát alkalmatlannak ítéli.
Az Európai Központi Bank (EKB) tevékenyen fogja végrehajtani államkötvény-vásárlási programját (SMP) az euróövezet árfolyam-stabilitásának megőrzése érdekében – jelentette be vasárnap éjszaka az európai pénzintézet a kormányzótanács rendkívüli ülése után. Jean-Claude Trichet, az EKB elnöke a kormányzótanács tagjaival folytatott vasárnap esti rendkívüli tanácskozása után közölte, hogy a pénzintézet üdvözli az olasz és a spanyol kormány által bejelentett újabb, a fiskális és strukturális reformok végrehajtását célzó intézkedéseket, és ennélfogva "tevékenyen" fogja végrehajtani államkötvény-vásárlási programját. Elemzők szerint a mostani bejelentés gyakorlatilag azt jelenti, hogy az EKB már a hétfői tőzsdenyitást követően megjelenhet vevőként a piacokon, és vásárolhat olasz és spanyol állampapírokat a másodlagos kötvénypiacon.
Egyes források szerint az EKB nagyon jelentős piaci beavatkozásra készül, s különösen az olasz kötvények felvásárlása hozhat jelentős megkönnyebbülést a világpiacon. A Royal Bank of Scotland elemzői szerint az EKB naponta akár 2,5 milliárd eurót költhet olasz és spanyol állampapírok felvásárlására, s ezzel megakadályozza a pénzügyi stressznek kitett országok kötvénypiacainak összeomlását.
Az elmúlt héten jelentős piaci mozgásokat okozott, hogy Trichet elnök az EKB múlt csütörtöki kamatdöntő ülését követő sajtótájékoztatón bejelentette: a szervezet kormányzótanácsa döntött az SMP folytatásáról. Akkor kereskedői források arról számoltak be, hogy az EKB csupán portugál és ír állampapírokat vásárolt, ami piaci körökben nagy riadalmat keltett.
Pénteken késő este Umberto Bossi, Olaszország reformügyi minisztere arról tájékoztatott, hogy az ország költségvetési konszolidációs intézkedéseinek egy évvel előbbre hozatala ellenében az EKB ígéretet tett arra, hogy hétfőtől olasz kötvényeket kezd el vásárolni. "Számunkra ez megoldás, egy garancia" – fogalmazott a miniszter.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.