Warren Buffett bírálta szombaton a Standard & Poor's hitelminősítőt, amiért egy fokozottal rontott az Egyesült Államok hosszú távú államadós-besorolásán; a befektetési guru szerint a döntésnek "semmi értelme sincsen", és korlátozott hatása lesz a piacokra.
"Én ezt nem értem" - mondta a Berkshire Hathaway holding nagy tekintélynek örvendő alapítója és elnöke a Fox hírtelevízió gazdasági híradójában.
A világ egyik leggazdagabb üzletembereként számon tartott befektető közölte, hogy omahai (Nebraska) székhelyű vállalata megtartja a tulajdonában lévő hatalmas állampapír-csomagot.
"Omahában az Egyesült Államoknak még mindig tripla A-ja van. Tulajdonképpen, ha lenne négyszeres A-fokozat, akkor azt is megadnám az Egyesült Államoknak" - mondta a nyolcvanéves üzletember, akinek vagyonát 50 milliárd dollárra taksálja a Forbes magazin.
A Standard & Poor's - a világ legnagyobb hitelminősítő csoportja - az amerikai piaci zárások után, európai idő szerint szombat hajnalban közölte New Yorkban, hogy az Egyesült Államok eddigi lehetséges legjobb, "AAA" hosszú távú államadósi besorolását egy fokozattal "AA plusz"-ra rontja, negatív kilátással. Az S&P azzal a véleményével indokolta a döntést, hogy az adósságlimit-emelési vita lezárásaként létrejött államháztartási konszolidációs terv elégtelen a középtávú amerikai államadósság-pálya stabilizálásához.
Warren Buffett közölte, hogy vállalatának jóval több mint 40 milliárd dollárja van rövid futamidejű amerikai állampapírokban, és az S&P döntése nem készteti őt az értékpapírok eladására. Buffett szerint a leminősítés nem fogja felkavarni a világpiacot, és semmi sem fog változni ettől, hacsak más gondok nem jelentkeznek, s Európában sem adódnak újabb problémák.
Londoni elemzők korábban felhívták a figyelmet arra, hogy a pénzpiaci befektetési alapokat nem is érinti a leminősítés, mivel ezek rövid futamidejű amerikai szuverén adósságpapírokat tartanak portfolióikban, márpedig a rövid lejáratú amerikai kormánykötelezettségek besorolását a Standard & Poor's nem módosította.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.