Gazdaság MTI 2011. augusztus. 06. 09:25

S&P-leminősítés: Kína támadja Washingtont

Kína határozottan elítélte szombaton az Egyesült Államokat a költségvetési deficit csökkentésének és az államadósság-limit megemelésének kérdésében folytatott "szűk látókörű politikai vitákért", és kijelentette, hogy a világnak egy új stabil tartalékvalutára van szüksége a dollár helyett.

Ez áll a Hszinhua kínai hírügynökség kommentárjában, amelyet azt követően adtak ki, hogy a Standard and Poor,s nemzetközi hitelminősítő egy fokozattal, "AA-plusz"-ra rontotta az amerikai gazdaság hosszú távú adósosztályzatát. Peking részéről ez volt az első hivatalos reagálás a leminősítésre. 

"Kínának mint a világ egyetlen szuperhatalma legnagyobb hitelezőjének minden joga megvan arra, hogy követelje az Egyesült Államoktól strukturálisadósság-problémáinak megoldását, és azt, hogy gondoskodjon Kína dollárban lévő értékpapírjainak biztonságáról" - írta a Hszinhua rendkívül kemény hangú hírmagyarázatában, amelyben újabb figyelmeztető lövésnek nevezte a Standard and Poor's döntését.

MTI / AP

Kína felszólítja az Egyesült Államokat, hogy a józan gondolkodásnak megfelelően szabaduljon meg hitelfüggőségétől. Ha Washington nem csökkenti jelentős mértékben gigantikus mértékű katonai kiadásait, és nem karcsúsítja a túlméretezett szociális támogatást, akkor az S and P döntése "csak az előjátéka lesz az amerikai adósosztályzat mások által is megtörténő, pusztító hatású leminősítésének" - mutatott rá a Hszinhua. 

Kína álláspontja szerint az amerikai adósságosztályzat további leminősítése alááshatja a világgazdaságot, és új pénzügyi megrázkódtatásokat válthat ki. "Nemzetközi ellenőrzés alá kell vonni az amerikai dollár kibocsátását, és a gazdasági katasztrófa elkerülésére megoldás lehet egy új, stabil és biztonságos tartalékvaluta létrehozása" - írta a Hszinhua. 

A kínai Dagong Global Credit Rating hitelminősítő már szerdán tovább gyengítette, "A-plusz" besorolásról "A"-ra rontotta az Egyesült Államok adósosztályzatát, s egyben negatív kilátást adott a besorolásra. A Hszinhua szerint az S&P bebizonyította, hogy a kínai hitelminősítő nem tett mást, mint "kimondta a rettenetes igazságot a világ befektetőinek". 

Kínai közgazdászok szerint az amerikai adósosztályzat rontása nagy kockázatot jelent a pénzügyi piacokra nézve, és arra számítanak, hogy Kína felgyorsítja devizatartalékainak diverzifikálását. Li Csie (Li Jie), a pénzügyi és közgazdaságtudományi központi egyetem devizatartalékokkal foglalkozó kutatóintézetének vezetője úgy véli, hogy a nemzetközi pénzpiacokon káosz lesz, legalábbis az első időkben. Ez hatást gyakorol a kínai jegybank devizatartalékaira, és maga után vonja Kína dollárbefektetéseinek csökkenését.

Kína már szerdán annak a véleményének adott hangot, hogy az Egyesült Államok nem "hatástalanította" az adósságbombát, dacára az adósságplafon megemelését lehetővé tévő kongresszusi döntésnek. Sürgette Washingtont, hogy cselekedjen felelősen az államadósság kérdésében, mivel az amerikai pénzpiacokon kialakuló bizonytalanság aláaknázhatja a globális monetáris rendszert és visszavetheti a világgazdaság növekedését. 

Kína birtokolja a világ legnagyobb devizatartalékát: június végén 3197 milliárd dollárra rúgott a tartalék nagysága, ami 30 százalékkal több az egy évvel korábbi összegnél. Ebből mintegy 1160 milliárd dollárt tesz ki az amerikai kincstárjegyek állománya.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?