Rémálomként élik meg a svájci devizahitelben eladósodottak a mostani napokat, legyenek magánszemélyek, vagy akár települési önkormányzatok. Az amerikai államadósság megemelése körüli kiélezett vita nagyon jól érzékeltette: a mostani egymással nagyon sok szállal összefonódott világban, különösen annak fejlettebb részében igencsak viszonylagossá vált a belpolitika fogalma - írja Nagy Attila Tibor politikai elemző.
Azon választópolgárok, akik a politika világa iránt kevésbé, vagy nem érdeklődnek, igencsak meglepődhettek azon, mitől hatnak a washingtoni Kongresszusban zajló viták a frank árfolyamára. Magyarázatul erre leginkább a gazdasági lapok alkalmasak.
Annyi azonban elmondható, hogy az USA technikai fizetésképtelenségének lehetősége augusztus 2. előtt nagy riadalmat váltott ki a pénzpiacokon, amely felértékelte az olyan „menekülő valuták” értékét, mint amilyen a svájci frank is, ami viszont az abban eladósodott magyar polgárokat érintette érzékenyen fizetnivalójuk további növekedése miatt. Nos, ez az eset is megerősít abban, hogy a magyar politikát önmagában nem lehet szemlélni, csak a nemzetközi folyamatokkal együtt.
Mi történt augusztus 2-a előtt az USA belpolitikájában? Miért függ össze az USA belpolitikája és a devizahitelesek sorsa? Nagy Attila Tibor politikai elemző blogján megtudhatja.