2011. augusztus. 03. 06:51 MTI Utolsó frissítés: 2011. augusztus. 03. 05:23 Gazdaság

Kínában már leminősítették az USA-t

Tovább gyengítette, "A-plusz" besorolásról "A"-ra rontotta az Egyesült Államok adósosztályzatát a kínai Dagong Global Credit Rating hitelminősítő szerdán, egyben negatív kilátást adott a besorolásra.

Dagong Global Credit Rating egy nappal azután rontotta az amerikai adósosztályzatot, hogy a washingtoni törvényhozás döntött az adósságplafon 900 milliárd dolláros megemeléséről, és elkötelezte magát további 1200-1500 milliárd dolláros emelés mellett az év végéig; a lépéssel gyakorlatilag megoldódott a washingtoni kormány fizetésképtelenségével fenyegető belpolitikai válság.

A kínai hitelminősítő közleményében azonban hangsúlyozta, az adósságplafon emelése nem változtat azon, hogy az Egyesült Államok államadóssága gyorsabb ütemben nő, mint az amerikai gazdaság és az adóbevételek, ami ahhoz fog vezetni, hogy csökken Washington hiteltörlesztési képessége.

A Dagong Global arra is kitért, hogy az adósosztályzat rontása az amerikai politikai pártok adósságügyben vívott harcának az eredménye, a csatározás pedig rávilágít arra, hogy az amerikai kormány képtelen maradéktalanul megoldani az adósságproblémát.

Kína az Egyesült Államok legnagyobb külföldi hitelezője, április végén 1,15 billió dollár értékű amerikai állampapír volt az ázsiai ország birtokában.

A Dagong Global Credit Rating viszonylag új szereplő a nemzetközi hitelminősítő szakmában. Kínai vállalatok hitelminősítésével 1994 óta foglalkozik, de akkor került nemzetközi reflektorfénybe, amikor 2010 júliusában Kína "AA-plusz" besorolása alá, "AA"-ra rontotta az Egyesült Államok adósi minősítését, ami jóval alatta volt a három nagy nemzetközi minősítő osztályzatának is. Novemberben, a Fed mennyiségi enyhítést fokozó döntését követően pedig még tovább rontotta az osztályzatot, az eddigi "A pluszra".

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.