Az USA adósságának leminősítése után rendkívüli tanácskozásokra készülnek a világ pénzügyi vezetői. A G7-országok – USA, Németország, Japán, Nagy-Britannia, Franciaország, Kanada, Olaszország – pénzügyminiszterei valószínűleg telefonon egyeztetnek vasárnap a kialakult helyzetről.
A megbeszélés célja, hogy megnyugtassák a piacokat a hétfői tőzsdenyitás előtt. Ugyanakkor a BBC emlékeztet arra: a kritikus helyzet az európai és az amerikai államadósság-válság egyidejűsége miatt alakult ki. (Mindebből látszik, hogy egyetlen telefonos konferenciabeszélgetés aligha hozhat döntő változást a világgazdaság állapotában.) Európában elsősorban Olaszország és Spanyolország miatt aggódnak a befektetők.
A pénzügyi vezetők a tőzsdék esését akarják megelőzni, amit az amerikai leminősítés óta még nem lehetett igazán tesztelni, mert egyedül a szaúdi börze volt nyitva. (Igaz az arab állam tőzsdéje drasztikus zuhanást, 5 százalékos veszteséget volt kénytelen elkönyvelni.)
Az USA adósságát péntekről szombatra virradóra minősítette eggyel rosszabb fokozatba a Standard & Poor’s nemzetközi hitelminősítő. Erre a cég történetében még nem volt példa. Időközben olyan nagybefektetők, mint például Warren Buffett milliárdos, valamint Japán is igyekezett a bizalmat fokozni az amerikai államkötvények iránt.
Mi lesz az olaszokkal?
Az Európai Központi Bank (EKB) szintén válságtanácskozást tervez vasárnapra. A téma az lesz, hogy kezdjék-e vásárolni az olasz államkötvényeket. (Az EKB korábbi hírek szerint ezt ahhoz fogja kötni, hogy Róma indítson el gazdasági átalakításokat a gazdaságban.) Egyelőre a BBC szerint megosztottak az EKB vezetői az ügyben.
A német Spiegel pedig úgy tudja: Németország ellenzi Olaszország megsegítését, mert az olasz gazdaság túl nagy ahhoz, hogy a meglévő, szűkös európai forrásokat a megmentésére használják fel. Ehelyett a németek azt javasolják: Olaszország maga csökkentse a költségvetési hiányát.
A Bloomberg amerikai hírügynökség úgy tudja, hogy az EKB kormányzói Párizsban ülnek össze vasárnap este hat órakor.
Obama újraválasztási esélyei is veszélyben?
A hírügynökség szerint az S&P leminősítése rossz fnyt vet Obama elnök újraválasztási esélyeire. Feltűnő a Bloomberg szerint az is, hogy az amerikai elnök, amikor szombaton összefogásra szólította fel a demokratákat és a republikánusokat a gazdasági problémák legyőzéséhez, meg sem említette az S&P leminősítő döntését.
Amerikában mindenesetre egyre több a józanabb hang: a régóta acsarkodó két nagy párt politikusai a hét végén kezdtek egyre mérsékeltebb hangot megütni, és további költségvetési hiányt csökkentő intézkedések lehetőségét is felvetették. Az S&P éppen az eddig kialkudott kompromisszummal volt elégedetlen, amikor elvette az USA-tól a lehető legjobb adósminősítést.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.