A Financial Times a magyar monetáris tanács átalakulásáról
Egy hét múlva találkozik utoljára a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsa a jelenlegi összetételében, hiszen a héttagú testületben négy döntéshozó mandátuma lejár.
Az új szabályozás szerint az új tagokat a parlament nevezi ki, s a jegybank elnökének nem lesz rá befolyása, hogy ki töltse be a megüresedett székeket. Király Júlia az MNB alelnöke ma felhívta a parlamentet, hogy tartsa tiszteletben a jegybank függetlenségét és gondolja újra a jogszabályt – írja a Financial Times.
„A magyar gazdaságpolitika és pénzügypolitika hitelessége növekedne, ha politikai erők világossá tennék elkötelezettségüket a jegybank függetlensége és az árstabilitás iránt. A megjósolhat gazdaságpolitika kisebb kockázatokhoz és alacsonyabb finanszírozási kiadásokhoz vezethet, ami megkönnyítheti az ország egésze és egyes polgárai számára is az adósságok visszafizetését” – idézte Király Júliát a lap.
Az elemzők aggódnak, hogy a kormány növekvő befolyása előtérbe helyezi a növekedési szempontokat, miközben kevesebbet törődnek majd az inflációs veszéllyel. Magyarországot mind a három nagy hitelminősítő cég leminősítette tavaly november óta, s az államadóság a BBB-/Baa3 szinten áll, mindössze egyetlen grádicsra befektetésre nem ajánlott „bóvli” kategóriától.
A miniszterek megismételték elkötelezettségüket a jegybank függetlenségének megtartása mellett, hasonlóképpen megismételték, hogy az Európai Központi Banknak (EKB) nincs oka attól tartani, hogy a kormány megváltoztatni a pozícióját. Az EKB mindenesetre kifejtette, hogy a magyar eurócsatlakozást kompromittálhatná bármiféle szabályszegés a jegybank ügyében.
Az MNB monetáris tanácsának következő ülése február 21-én esedékes.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.