2010. augusztus. 04. 09:27 MTI Utolsó frissítés: 2010. augusztus. 04. 12:25 Gazdaság

Sikerült eltömíteni a sérült olajkutat a Mexikói-öbölben

Sikerült eltömíteni a Mexikói-öböl mélyén megsérült olajkutat, és elzárni a feltörő nyersolaj útját - közölte szerdán a BP olajtársaság.

Cement és nehéziszap pumpálásával elérték, hogy normalizálódjon a nyomás a kútfejnél, ami lehetőséget teremt a kút teljes és végleges lezárására. A művelet nyolc órán át tartott. A cég közleménye szerint a kutat megfigyelés alatt tartják, hogy biztosak legyenek, stabil marad a nyomás benne. A megfigyelés eredményétől függően szükség lehet újabb cement és nehéziszap pumpálására - tudatta a BP. 

Az eltömítést két szakaszban végzik. A most elvégzett első, mechanikai elfojtásnak nevezett szakaszban nehéziszapot és cementet pumpáltak a felszínről a másfél kilométer mélységben, a tengerfenéken fekvő kútba. Ezzel az eljárással lehet visszafogni az olajrétegből feltörő nyomást. Az eltömítés második, fenékelfojtásnak nevezett szakaszában szintén nehéziszapot és cementet pumpálnak le az oldalirányból végrehajtott két mentesítő vájatba, amivel a tengerfenék alatt próbálják meg elzárni a feltörő olaj útját. Erre augusztus közepén kerülhet sor.

A mostani sikeres művelet 106 nappal a Deepwater Horizon olajkitermelő platform április végi robbanását és elsüllyedését követően történt. Ez volt a legsúlyosabb természeti katasztrófa az Egyesült Államok történetében. Mintegy 4,9 millió hordónyi (780 millió liter) kőolaj ömlött a tengerbe, súlyosan veszélyeztetve öt part menti amerikai állam élővilágát a Mexikói-öbölben.

 

zöldhasú
Hirdetés
Gazdaság hvg.hu 2024. december. 01. 07:00

És akkor Varga Mihály állást váltott, a hitelminősítő pedig beszólt a magyaroknak

Pénteken végre felszállt a fehér füst, Orbán Viktor Varga Mihályt választotta a jegybankelnöki posztra, miközben Matolcsy György máris azt jósolja, hogy az évtized két legjobb éve vár ránk. Még aznap este a Moody’s kemény kritikával illette a magyar gazdaságpolitikát. A kormány arra épít, hogy végre sikerül költekezésre bírni az óvatoskodó országot. Persze, csak úgy lehet többet költeni, ha van miből. A hároméves bérmegállapodás ezt segítené, feltéve, ha a lakhatási válság és az újabb inflációs hullám el nem viszi az egészet. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.