Leminősíthetik Romániát, ha romlik a gazdaságpolitika
Leminősítés lehetőségére figyelmeztette Romániát a Fitch Ratings arra az esetre, ha a román kormánykoalíció szétesése nyomán gyengülne a gazdaságpolitikai döntéshozatal minősége. Más londoni elemzők szerint arra lehet számítani, hogy bármilyen összetételű új kormány tartani fogja magát az IMF-EU-programban foglaltakhoz.
A Fitch londoni elemzése szerint Románia befektetési szint alatti, "BB plusz" szintű, negatív kilátással ellátott hosszú futamú szuverén devizaadós-osztályzatában a cég már eddig is figyelembe vette a politikai bizonytalanság lehetőségét a novemberi elnökválasztás közeledtével.
Ha azonban a gazdaságpolitikai döntéshozatal összefogottsága és hitelessége jelentős mértékben romlik, az növelheti a besorolásra nehezedő leminősítési nyomást - fogalmaznak a legnagyobb európai hitelminősítő londoni elemzői.
Az EU-tagoszágok közül csak Romániának és Lettországnak van befektetési kategória alatti szuverén osztályzata. A Fitch mellett mindkét országot a Standard & Poor's is a spekulatív "BB" besorolási sávban tartja.
A Fitch Ratings elemzése szerint a román adósosztályzat szempontjából döntő jelentőségű, hogy a kormánykoalíció összeomlásának lesz-e hatása - és ha igen, milyen mértékű - azoknak a gazdaságpolitikai vállalásoknak a tarthatóságára, amelyeket a román hatóságok a Nemzetközi Valutaalap (IMF) támogatásával kidolgozott kiigazítási program alapján tettek. Ha az IMF-program kudarcba fullad, akkor erősödni fog a leminősítési nyomás - áll a Fitch elemzésében.
A hitelminősítő az eddigi 5,5 százalékról 7,5 százalékra rontotta a román hazai össztermék (GDP) idei visszaesésére adott előrejelzését. A cég 7 százalékos GDP-arányos folyómérleg-hiányt és ugyancsak 7 százalékos államháztartási deficitet jósol 2009-re Romániának.
A Fitch az elemzés szerint nem hiszi, hogy a legutóbbi fejlemények Románia alapvető politikai stabilitásának gyengülését jeleznék. Az alapszintű demokratikus normák leépülésének bármilyen jele azonban jó eséllyel károsítaná az országba vetett bizalmat, és ugyancsak növelné a leminősítési nyomást - áll a hitelminősítő londoni kommentárjában.
A JP Morgan pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének elemzése szerint a román kormánykoalíció összeomlása negatív fejlemény a román gazdaság és a piac szempontjából egyaránt. E cég szerint is attól függ a piaci hatás, hogy a kormány betartja-e az IMF/EU-program alapján tett költségvetési konszolidációs ígéreteit, biztosítva ezzel a támogatás folytatódását.
A JP Morgan londoni elemzői azonban azzal számolnak, hogy bármilyen összetételű kormány álljon is Románia élén, mindenképpen erőteljes ösztönzők szólnak az IMF-EU-egyezség betartása mellett. Még az ellenzéki pártok is nehezen tudnák vállalni a készenléti megállapodás alapján folyósított finanszírozások leállásának, az ebből eredő pénzügyi felfordulásnak és a máris súlyos recesszió további mélyülésének politikai felelősségét - áll a JP Morgan londoni elemzésében.
A cég mindazonáltal a mostani politikai válságtól függetlenül is azt várja, hogy újratárgyalják a készenléti programot, mert a JP Morgan elemzői szerint a jelenlegi megállapodásban szereplő 7,3 százalékos államháztartási hiánycél is "túl derűlátó".
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.