A spekulatív sávon belül is leminősítette Ukrajnát a Moodys
Tovább rontotta a spekulatív sávon belül Ukrajna szuverén adóskockázati besorolását kedden a Moody's Investors Service, a makrogazdasági helyzet folytatódó romlására és a nem teljesítővé váló hitelek arányának gyors növekedésére hivatkozva.
A nemzetközi hitelminősítő a devizában és hazai valutában kiadott ukrán kormánykötvények osztályzatát "B1"-ről egy fokozattal "B2"-re módosította, és az új osztályzatra is további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást léptetett érvénybe.
Az új besorolás öt fokozattal marad el a még épphogy befektetőinek tekintett "Baa3" - más hitelminősítők metodikájában "BBB mínusz" - alapszinttől.
A Moody's a leminősítés egyik okaként az ukrán jegybank által életbe léptetett devizakorlátozási intézkedéseket említi, amelyek a cég szerint növelik annak kockázatát, hogy az ukrán vállalatok és bankok nem fizetővé válnak devizakötelezettségeik után.
A hitelminősítő szerint a jegybanki tőkekorlátozó lépések máris hozzájárultak egy ukrán bank hátralékba kerüléséhez.
További kockázatokkal terheli a bankrendszert a makrogazdasági helyzet romlása és a nem teljesítővé váló kinnlevőség-állomány "gyors eszkalálódása".
Mindezt bonyolítja az államfő és a miniszterelnök folytatódó politikai rivalizálása, ami hatással van a gazdaságpolitikára és az intézményrendszerre is, és feszültségeket teremt a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) folyó kormányzati tárgyalásokon, áll a Moody's elemzésében.
Egy másik nagy hitelminősítő, a Standard & Poor's még kockázatosabb kategóriában, "CCC plusz" szinten tartja nyilván az ukrán adósságot; ez a legrosszabb szuverén besorolás egész Európában.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.