2009. október. 01. 19:45 MTI Utolsó frissítés: 2009. október. 01. 19:52 Világ

Kisebbségi kormány irányítja Romániát

Kisebbségi kormány irányítja a továbbiakban Romániát, miután a csütörtök esti kormányülést követően Emil Boc miniszterelnök bejelentette: a kormányban egyedüli politikai erőként maradt demokraták miniszterei átvettek egy-egy minisztériumot, amelyek a szociáldemokraták távozása után maradtak tárcavezető nélkül.

A szociáldemokraták távozásával összesen nyolc szaktárcát és egy tárca nélküli miniszteri posztot kellett szétosztani a kormánytagok között.

A román Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Demokrata Liberális Párt (PD-L) kilenc és fél hónapig tartó koalíciója a szociáldemokrata belügyminiszter körül kialakult vita miatt bomlott fel. Dan Nicát, a belügyi tárca vezetőjét Emil Boc javaslatára menesztette Traian Basescu államfő. Válaszul a szociáldemokrata miniszterek kiléptek a kormányból.
 
Az előzetes híreknek megfelelően a kormányfő ideiglenesen, vagyis 45 napig az oktatási tárcát is vezeti. Catalin Predoiu igazságügyi miniszter a külügyminisztériumot, Adriean Videanu gazdasági miniszter az egészségügyi szaktárcát, Radu Berceanu közlekedési miniszter pedig a mezőgazdasági minisztériumot is irányítja.

Gheorghe Pogea pénzügyminiszter a munkaügyi, Gabriel Sandu távközlési miniszter a kis- és középvállalkozások, Elena Udrea idegenforgalmi miniszter a környezetvédelmi szaktárca vezetésére kapott 45 napos megbízást, Luminita Placinta sport és ifjúsági miniszter a parlamenti kapcsolatokért felelős miniszteri posztot is betölti.

A kormányfő bejelentése előtt Traian Basescu államfő is nyilatkozott. Kijelentette, hogy a miniszterelnöknek új parlamenti többséget kell kialakítania, és reményét fejezte ki, hogy ez a többség 45 napnál hamarabb létrejöhet.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.