2009. július. 02. 13:37 MTI Utolsó frissítés: 2009. július. 02. 17:43 Gazdaság

A Moodys leminősítette Írországot

A Moody's hitelminősítő csütörtökön Aa1-re vette vissza Írország szuverén adósosztályzatát az eddigi, lehető legjobb Aaa-ról, negatív kilátással.

A leminősítés indoklása szerint Írországot magas adósságteher nyomasztja a pénzügyi válságból adódóan, és az adósságviselés képessége, az adósság törleszthetősége és csökkenthetősége gyengébb az Aaa minőségű országokénál.

A későbbi újabb leminősítést valószínűsítő negatív kilátást is azzal indokolta a hitelminősítő, hogy megvan a további, fokozatos romlás kockázata a teherviselő képességben, azaz abban, hogy az állam a bevételei mekkora részét költi kamatfizetésre, és a finanszírozhatóságban, vagyis abban, milyen áron tud az ír állam új adósságot vállalni.

Mindezeket egybevetve a hitelminősítőnél úgy érzik, hogy Írország "adósságdinamikája több évig kedvezőtlen marad", és rövid és középtávon nagyobbak a negatív kockázatok, mint a pozitív eshetőségek. "A gazdaság gyengesége a közfinanszírozás komoly romlásához vezetett, és az ország jelentősen nagyobb adóssággal kerülhet ki a mostani gazdasági válságból", írták a Moody's elemzői.

Mindazonáltal hozzátették: az ír állam mérlegei erősek voltak a válság előtt és a gazdasági visszaesés kormányzati kezelése határozott volt, ez magyarázza, hogy most csak egy fokozattal rontották az ír adósosztályzatot.

Írországra nem először mért most csapást egy tekintélyes nemzetközi hitelminősítő. A világ legnagyobb ilyen intézménye, Standard & Poor's egy hónappal ezelőtt minősítette le Írországot, méghozzá a maga részéről már másodszor. Az ír bankrendszer támogatásának vártnál jobban növekvő terhe miatt a Standard & Poor's június elején az addigi "AA plusz"-ról "AA"-ra módosította az ír szuverén adósosztályzatot, és az új besorolásra is további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátás maradt érvényben.

Az S&P március végén vonta meg Írországtól a lehető legjobb, "AAA" szuverén adóskockázati besorolást. A cég ezt akkor azzal indokolta, hogy szerinte évekig tart az ír közfinanszírozás rendbetétele, és az idén konszolidációs lépésekkel együtt is 10 százalék körül lesz a GDP-arányos ír államháztartási hiány.

Az újabb leminősítéshez fűzött elemzés felidézte, hogy az ír kormány új vagyonkezelő ügynökségbe akar átterelni 90 milliárd euróig terjedő értékben ingatlanhoz kapcsolódó teljesítő és problémás kinnlevőségeket az ír bankoktól. Az S&P értelmezése szerint ezeket a kinnlevőségeket az új ügynökség a névértékhez képest jelentős diszkonttal, 55-75 milliárd euróért vállalná át, a tranzakciót pedig kormánykötvény-kibocsátással finanszíroznák.

A hitelminősítő szerint bizonytalan a kezdeményezés pénzügyi célkitűzésének teljesíthetősége, mivel az átvett eszközök minősége romolhat a megvásárlás után, és emiatt a belőlük származó készpénzbevétel a finanszírozási költség alá csökkenhet.

A hitelminősítő azt jósolja, hogy a nettó ír államadósság középtávon a GDP-érték 100 százaléka fölé emelkedik, ami magasabb lenne a többi, "AA" szintre besorolt euróövezeti szuverén adósénál.

Május elején a vezető európai hitelminősítő, a Fitch Ratings is megvonta Írországtól az elit "AAA" adóskockázati besorolást, a súlyos recesszióra és az adósságráták meredek emelkedésére hivatkozva. Írország a második euróövezeti alapító tagállam, amely elvesztette a lehető legjobb minősítést: az  S&P korábban Spanyolország "AAA" adósosztályzatát is rontotta.

Május végén stabilról leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta Nagy-Britannia - az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaság - szuverén adóskockázati besorolásának kilátását is a Standard & Poor's, arra a várakozására hivatkozva, hogy a brit nettó államadósság középtávon megközelíti a hazai össztermék 100 százalékát, ráadásul a brit deficit is példátlan méreteket ölt, a brit államháztartás hiánya idén elérheti a becsült GDP-érték 12,4 százalékát. Ez a modern kori brit gazdaságtörténet messze legmagasabb deficitje lenne.

A brit negatív kilátás után a piacon sokan mérlegelni kezdték, nincs-e veszélyben a hasonló arányú hiányt felhalmozó Egyesült Államok "AAA" minősítése is. Az amerikai gazdaság alapvető erejére hivatkozva a hitelminősítők eddig cáfolták, hogy az Egyesült Államok leminősítése szóba kerülhetne, azonban önmagában a piaci spekuláció már hozzájárult a dollár romlásához az utóbbi hónapban.

zöldhasú
Hirdetés
Címkék
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.