Az iraki kormány elutasítja a Mol érdekeltségű kurdisztáni gázüzletet
A iraki kormány elutasítja a kurd regionális kormányzat és az Egyesült Arab Emírségek Crescent Petroleum cége és annak leányvállalata, a Dana Gas által aláírt megállapodást, amely a tervezett Nabucco földgázvezetéket látta volna el földgázzal. A Mol és az osztrák OMV is tagja a konzorciumnak.
Ugyanakkor az iraki kormányszóvivő közölte azt is, hogy Irak ellátja gázzal a csővezetéket az Akkas földgázmezőről, és e mezőről a 2014-évi európai szükségletet kielégíteni képes exportmennyiséget termel majd ki.
Közben a Financial Times arról írt, hogy erősíti a Nabucco gázvezetékkel kapcsolatos reményeket a Mol és az osztrák OMV megállapodása az iraki kurd térség egyik gázmezőjének művelés alá vonásáról, Kurdisztán azonban vitában áll az iraki vezetéssel a gázexportról. A lap olyan iparági véleményt is idéz, hogy a Nabucco nem fog megvalósulni.
A londoni gazdasági napilap megfogalmazása szerint Európa „meglepő lépést tett” az orosz gázfüggőség csökkentésére azzal, hogy a két európai olajcég egyezségre jutott a félautonóm iraki kurd térség gázkészletének kitermeléséről helyi partnerek bevonásával, 8 milliárd dolláros beruházással.
A Financial Times szerint a mezőről akár napi 3 milliárd köbláb (mintegy 84 millió köbméter) földgáz is kinyerhető, és ennek durván a felét a Nabucco vezetéken is el lehetne juttatni Európába. Kurdisztán gázexportáló lehetőségeit azonban bonyolítja a Bagdaddal folyó vita, a két fél ugyanis mélyen megosztott az iraki olaj- és földgázvagyon térségenkénti megosztásának kérdésében.
Azon túl, hogy esetleg nem lesz elég gázszállító a Nabucco feltöltéséhez, az új vezetékrendszernek még a Déli Áramlattal is versengenie kell, amelyet az orosz Gazprom tervez az olasz Eni olajvállalattal együttműködésben – áll a cikkben.
Paolo Scaroni, az Eni vezérigazgatója azt mondta a Financial Timesnak, kétli, hogy a Nabucco valaha is megvalósul. „A Nabucco csak akkor szárnyalhat, ha türkmenisztáni, kazah és talán iráni gázzal töltik fel, de abból ítélve, amit én olvastam erről, ez nem fog megtörténni” – fogalmazott Scaroni. Orosz részről ugyanakkor már korábban jelezték, hogy a Nabuccót nem tartják riválisnak.
Alekszandr Medvegyev, a Gazprom gázipari csoport vezérigazgató-helyettese az év elején, az orosz-ukrán gázvita napjaiban, Londonban tartott sajtóértekezletén azt mondta: a Nabucco-tervezetet a Gazprom soha nem tekintette saját, Ukrajnát elkerülő tervezett vezetékrendszerei versenytársának. „Isten áldja a Nabuccót, ha találnak hozzá gázt is”, de Európának mindegyik vezetékrendszerre szüksége lesz, sőt még az Északi és a Déli Áramlat majdani belépésével is lesz rés az európai kereslet (és a kínálat között), a jelenlegi gazdasági visszaesés hatásainak figyelembe vételével is, fogalmazott annak idején az orosz földgázcég vezérigazgató-helyettese.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.