Az EU és Törökország megegyezett a Nabucco ügyében
A közép-ázsiai, kaukázusi és a közel-keleti földgáz Európába szállításainak a lehetőségeit vitatta meg az Európai Unió újabb csúcstalálkozója, amelyet pénteken tartottak Prágában. Az elért megállapodással közelebbre került a Nabucco gázvezeték megvalósítása.
A déli energetikai korridor kérdése azért rendkívül fontos, mert a sikeres megoldás megtalálásának esetén jelentősen csökkenhet az EU energetikai függősége Oroszországtól. „Az Európai Közösség egykoron a szénbányászat és az acélipar együttműködésére volt alapozva. Az ilyen alapú együttműködés ma is nagyon kedvező. Sokszor mondtam, hogy az egykori szenet és az acélt ma gáznak és olajnak nevezik” – jelentette ki megnyitó beszédében Mirek Topolánek, az EU soros elnöki tisztségét betöltő Csehország ügyvezető kormányfője. A prágai tanácskozáson Azerbajdzsán, Egyiptom, Grúzia, Irak, Kazahsztán, Törökország, Türkmenisztán és Üzbegisztán felső szintű vezetői vesznek részt.
A vita elsősorban a tervezett Nabucco földgázvezeték körül forog. A Nabucco sorsa egyelőre bizonytalan, bár az előzetes tervek szerint a munkálatokat 2011-ben kellene elkezdeni. Alapvető probléma, hogy az Európai Uniónak Törökországgal kell megegyeznie, s kell aláírnia tranzitszerződést. Ankara azonban Brüsszel szerint jelenleg elfogadhatatlan, túlzott pénzügyi feltételeket támaszt.
A prágai csúcstalálkozón azonban a feleknek végül is sikerült megegyezniük, hogy az EU és Törökország június végéig aláírják a szükséges szerződést. A még nyitva maradt részkérdéseket szakértői szinten tisztázzák.
„Sikerült teljesen egyértelműen megmagyaráznunk a török félnek, hogy csak két lehetőség van: vagy Törökország lesz a gázvezeték tranzitországa, vagy nem. A török fél ezután beleegyezett a szerződés aláírásába” – tájékoztatta újságírókat a megállapodásról Václav Bartuska, az EU cseh energiaügyi megbízottja. A részleteket egyelőre nem hozták nyilvánosságra. A csúcstalálkozó résztvevői közös nyilatkozatban szálltak síkra a projekt megvalósításáért. Törökországot a csúcson Abdullah Gül államfő képviselte.
A résztvevők a tanácskozáson egy másik útvonalat, az úgynevezett kaspi-tengeri vezeték kérdését is megvitatták. Ennél a változatnál a földgáz legfőbb szállítója Türkmenisztán lenne.
A türkmén földgázt eddig gyakorlatilag százszázalékosan az orosz Gazprom értékesítette. A fölgázvezeték megépítésével a Gazpromot kikapcsolnák az üzletből. Moszkva és Asgabat között azonban nyílt vita van a gázzal kapcsolatban, s nehéz megjósolni, mi lesz ennek a vitának a vége.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.