Szigorúan ellenőrzött borimport
Az országba illegálisan behozott bormennyiség csökkentése, vagy legális csatornába terelése érdekében közös ellenőrzési akciót szervez az agrártárca a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnokságával (VPOP).
Szüreti feszültségek |
"Az igazi gondot (...) hanem az import okozza, mégpedig a gyanú szerint a hivatalos statisztikákban ki sem mutatott behozatal. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint az elmúlt évben 217 ezer hektoliter bor és 40 ezer hektó pezsgő érkezett külföldről Magyarországra, amiből a legnagyobb beszállító, Olaszország részesedése 144 ezer, illetve csaknem 20 ezer hektó volt (lásd grafikonunkat). Csakhogy az olasz statisztikákat böngészve kiderül, hogy azokban Magyarországra irányuló exportként ennél lényegesen többet, 400 ezer hektolitert mutatnak ki. A magyar hatóságok előtt tehát nyoma veszett mintegy 250 ezer hektó bornak és pezsgőnek, azaz a hivatalos statisztikák szerinti teljes magyar importnak megfelelő mennyiségnek." |
Magyarország kezdeményezi, hogy 2011-től további három évre vonatkozzon moratórium a külföldiek földvásárlására. Emlékeztetett rá, hogy Magyarország 2011-ig kért moratóriumot, aminek időszakos felülvizsgálata 2009-ben lenne esedékes, az Európai Bizottság azonban jelezte, hogy nem él ezzel a jogával.
Azért van szükség a moratórium meghosszabbítására, mert a 2013 utáni agrártámogatási változásokat úgy kell előkészíteni, hogy a magyar piacot időközben ne zavarja meg egy spekulációs földvásárlás.
A magyar földpiacnak még további védelemre van szüksége, az árszint még nem megfelelő, így továbbra is tartani lehet a spekulációtól - mondta Gőgös.
Az idén nagyjából 70 ezer hektárról 581 ezer tonna szőlőtermés és ebből 3,5 millió hektolitert meghaladó bortermés várható. Mivel tavaly nagyon alacsony volt a termés mennyisége, az idén a felvásárlási árak 10-25 százalék között csökkennek. A hosszú távú, szerződéses rendszerekben azonban kisebb a piaci zavar, kevésbé, 10 százalék körül csökkennek az árak.
Az idén a forgalmi járulékokból befolyt összegből 192 millió forintot az ellenőrzés erősítésére, 288 milliót pedig a bormarketingre fordítanak.
Gőgös Zoltán beszámolt arról is, két héten belül megszülethet a pálinkatörvény és megalakulhat a Pálinka Nemzeti Tanács, miután a hét elején az Európai Bizottság képviselője is úgy vélte, hogy a végszavazás előtt álló tervezet megfelel az uniós eljárásoknak. Közben 150 millió forintos forrással, az év végéig tartó pálinka marketing akciót indít az Agrár Marketing Centrum (AMC).
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.