Élet+Stílus hvg.hu 2025. január. 08. 05:50

Hogyan csökkenthetjük a stresszt, és lehetünk boldogabbak a 20-5-3 szabállyal?

Napjainkban valamilyen stresszhatás folyamatosan ér minket, a kérdés az, hogy van-e hatékony megküzdési stratégiánk.

A környezetünk nem csak a fizikai jólétünket befolyásolja, a kognitív képességeinkre is hatással van. Dr. Rachel Hopman, a Pearson oktatási vállalat kutatója 2021-ben írt az úgynevezett 20-5-3 szabályról, ami csökkentheti a stresszt, és javíthatja a koncentrációt – írja a Men’s Health.

Milyen tudnivalókat rejtenek a számok?

20 perc 

Ennyi időt töltsünk a szabadban, legalább hetente háromszor. Elég egy séta a közeli parkban, de fontos, hogy a telefon a zsebben maradjon. A kutatás során azt tapasztalták, hogy aki beiktatta a rendszeres sétát, jobb közérzetről számolt be, és javultak a kognitív képességei is, azonban azok, akik a telefonjukat nyomkodták közben, semmilyen pozitív változást sem tapasztaltak. 

5 óra

Minimum ennyi időt töltsünk az erdőben havonta. Egy 2005-ös finn felmérés szerint is javította a városlakók közérzetét legalább 5 óra kirándulás, persze a hosszabb kint töltött idő még jobb eredményekkel jár. Egy másik, 2014-es finn kutatás során azt vizsgálták, van-e különbség, ha nem erdőben, hanem parkban töltjük a kikapcsolódásra szánt időt. Arra jutottak, hogy minél vadregényesebb a környezet, annál jobb hatást gyakorol az emberekre. 

Hopman érdekes magyarázata szerint ez a többi között a természetben gyakran előforduló fraktálok miatt lehet. Fraktálnak számít a fák lombkoronája, a zúzmara vagy a levelek erezete. Ezek jobban lekötik az emberi agyat, mint az egyszerű geometriai formák. De persze a nyugtató hangok és illatok is csökkentik a stresszt.

3 nap

Ennyi időt kellene évente folyamatosan a szabadban tölteni, például sátorozással. Nem kell elvonulásra menni, ha az ember szeretne egy kicsit kikapcsolni, elég ha bérel egy erdei szállást, vagy kempingezni indul. Ha valaki minden évben eltölt pár napot a természetben, később ég ki, nő a problémamegoldó képessége és a kreativitása. Azok az amerikai veteránok, akik négy napot vadvízi evezéssel töltöttek, azt tapasztalták, hogy a poszttraumás stressztüneteik több mint 20 százalékkal csökkentek.

A természet gondolkodásunkra gyakorolt hatásáról itt írtunk bővebben:

Elfelejtettük őt, ő viszont minket nem

Az ősidőkbe nyúlik vissza mély kapcsolódásunk a természethez, és a saját érdekünkben nagyon jól tesszük, ha a napjainkra igencsak kihűlt viszonyt újra felmelegítjük.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.