Zöld utat kapott a bormarketing
Egy hosszú ellentmondásos folyamat lezárásaként hétfőn megoldódott a bor közösségi marketingjének magyarországi finanszírozása. A járulékfizetésből számottevő bevétel előreláthatóan csak ez év utolsó negyedévében várható.
Azzal, hogy az Országgyűlés hétfő esti zárószavazásán elfogadta a bor forgalomba hozatali járulékáról szóló törvényjavaslatot és a sürgős kihirdetést indítványozó miniszteri javaslatot, a borágazat két legfontosabb célfeladatának finanszírozása oldódott meg - mondta Nemes Richárd, a Magyar Bormarketing Kht. ügyvezetője, hozzátéve: a nyolc forint literenkénti járulékot ugyanis a továbbiakban a minőségellenőrzésre és a közösségi bormarketingre lehet majd fordítani.
Az éves szinten megközelítőleg 1,5 milliárd forintos járulékbevétel 40 százaléka a minőségellenőrzés feladatkörét ellátó borászati hatósághoz kerül, a fennmaradó 60 százalék felhasználásának irányítását és ellenőrzését pedig borász szakmai szervezetek által alapított Magyar Bormarketing Kht. végzi majd.
A bor forgalomba hozatali járulékát utólagosan évente két alkalommal - a jövedéki elszámoláshoz kötve - kell majd befizetniük a borászoknak. A törvény, kihirdetésétől számítva 45 nap múlva lép érvénybe, azaz a járadékra vonatkozó fizetési kötelezettség először május végén lesz esedékes.
A járulékfizetésből számottevő bevétel előreláthatólag először csak ez év utolsó negyedévében várható. Ezért a Magyar Bormarketing Kht. társadalmi összefogást kezdeményezett a magyar borok egységes és hatékony marketingkommunikációjának mielőbbi elindítása érdekében.
A szóban forgó kezdeményezés keretében a magyar borászok önkéntes alapon a módosított törvény életbe lépéséig - azaz a nyolc forintos fizetési kötelezettség teljesítéséig - a forgalomba hozott boraik után egy forintos literenkénti befizetéssel támogatják a magyar bor közösségi marketingjének ügyét, az ehhez kapcsolódó feladatok átmeneti finanszírozását.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.