2008. március. 19. 15:00 MTI/hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. március. 19. 14:40 Gazdaság

A Corvinus Egyetem tanulmánya alátámasztja az MVM feldarabolását

Az árak liberalizációja történt meg 2008 elején az árampiac teljes megnyitásával, de verseny nélkül – összegezte Kaderják Péter, a Budapesti Corvinus Egyetem Regionális Energiagazdasági Kutatóközpontjának (REKK) vezetője a központ legújabb tanulmányát ismertetve.

Villamos távvezetékek. Túl magasan
lévő árak
© hvg.hu
A 2008. évi árampiaci modellváltás rövid értékelése című munka megállapítása szerint a sikeres és működőképes árampiachoz szét kell választani a monopol tevékenységeket, beleértve a Magyar Villamos Művek (MVM) és a rendszerirányító Mavir szétválasztását, illetve a rendszerirányítás és az országos hálózat tulajdonosi elkülönítését. Meg kell szüntetni az MVM és az erőművek között korábban kötött hosszútávú áramvásárlási szerződéseket, és átláthatóvá kell tenni a határkeresztező kapacitások elosztását. Kaderják Péter hozzátette, hogy a tanulmány arra kereste a választ: miért nincs a szabadpiacon kínálat, ami miatt az áramárak 30-50 százalékkal emelkedtek az év elején.

A miniszterelnök március 11-iki bejelentése a piaci struktúra és az MVM szervezeti átalakításáról megváltoztatja a helyzetet – vélekedett a kutatóközpont vezetője. Szerinte az árampiac liberalizációja eredetileg az MVM privatizációjának előkészítését szolgálta, mert az MVM vállalatcsoport erős és integrált cégként befolyásolni tudja a fogyasztói árat, eladása emiatt jelentős állami bevétellel kecsegtet. Ez a lehetőség a tervezett intézkedések függvényében még mindig fennáll – magyarázta Kaderják Péter.

A REKK vezetője szerint a piaci struktúra megváltoztatása hozzájárulna a nagyobb kínálathoz, ezzel az árak mérsékléséhez és a magyar gazdaság versenyképességének növeléséhez. A jelenlegi áramár ugyanis versenyhátrányt jelent az amúgy is mélyponton lévő magyar gazdaság számára. Ugyanakkor a szervezeti változtatások csökkenthetik az MVM értékét, amely főként a társaságcsoport monopol helyzetén alapszik.

A szakértő kijelentette, hogy álláspontjuk szerint a jelenlegi magas villamosenergia-árnak csak egy részét indokolják a tüzelőanyag-árak emelkedése miatt növekvő termelési költségek, meghatározó benne az MVM monopol helyzete.

zöldhasú
Hirdetés