A Corvinus Egyetem tanulmánya alátámasztja az MVM feldarabolását
Az árak liberalizációja történt meg 2008 elején az árampiac teljes megnyitásával, de verseny nélkül – összegezte Kaderják Péter, a Budapesti Corvinus Egyetem Regionális Energiagazdasági Kutatóközpontjának (REKK) vezetője a központ legújabb tanulmányát ismertetve.
Villamos távvezetékek. Túl magasan lévő árak © hvg.hu |
A miniszterelnök március 11-iki bejelentése a piaci struktúra és az MVM szervezeti átalakításáról megváltoztatja a helyzetet – vélekedett a kutatóközpont vezetője. Szerinte az árampiac liberalizációja eredetileg az MVM privatizációjának előkészítését szolgálta, mert az MVM vállalatcsoport erős és integrált cégként befolyásolni tudja a fogyasztói árat, eladása emiatt jelentős állami bevétellel kecsegtet. Ez a lehetőség a tervezett intézkedések függvényében még mindig fennáll – magyarázta Kaderják Péter.
A REKK vezetője szerint a piaci struktúra megváltoztatása hozzájárulna a nagyobb kínálathoz, ezzel az árak mérsékléséhez és a magyar gazdaság versenyképességének növeléséhez. A jelenlegi áramár ugyanis versenyhátrányt jelent az amúgy is mélyponton lévő magyar gazdaság számára. Ugyanakkor a szervezeti változtatások csökkenthetik az MVM értékét, amely főként a társaságcsoport monopol helyzetén alapszik.
A szakértő kijelentette, hogy álláspontjuk szerint a jelenlegi magas villamosenergia-árnak csak egy részét indokolják a tüzelőanyag-árak emelkedése miatt növekvő termelési költségek, meghatározó benne az MVM monopol helyzete.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.