2008. március. 12. 00:00 Utolsó frissítés: 2008. március. 12. 16:19 Hét nap

Menesztik az MVM-vezért

Távoznia kell Kocsis Istvánnak, a Magyar Villamos Művek Zrt. (MVM) vezérigazgatójának.

Távoznia kell Kocsis Istvánnak, a Magyar Villamos Művek Zrt. (MVM) vezérigazgatójának. Gyurcsány Ferenc kormányfő kedden váratlanul utasította Veres János pénzügyminisztert, hogy haladéktalanul kezdjen személyi, szabályozási és szervezeti változtatásokat, mert a nagyvállalat monopolhelyzete akadályozza a szabad versenyt az immár liberalizált hazai árampiacon. A döntést a Gazdasági Versenyhivatal, a Magyar Energiahivatal és a Regionális Energiagazdasági Kutatóközpont 2008-as piaci modellváltást értékelő külön-külön tanulmányai alapozták meg. A kormányfői döntés azért okozott meglepetést, mert a szakértői figyelmeztetések ellenére éppen a kormány erősítette meg az állami nagyvállalat pozícióját, hogy a lakossági fogyasztókat és a közintézményeket megkímélje a drasztikus áremeléstől. Kóka János SZDSZ-pártelnök, volt gazdasági miniszter szerint az MVM 50-100 milliárdos többletnyereségre tett szert az utóbbi években azáltal, hogy kihasználta a helyzetéből adódó lehetőségeket. A döntéssel a kormányfő frontális támadást intézett az MVM privatizációjában érdekelt MVM-menedzsment és a hozzá kötődő politikusi-üzleti kör ellen. Kocsis István nem csupán családi, de üzleti kapcsolatban is áll Csányi Sándorral, az OTP Bank elnök-vezérigazgatójával, a Mol igazgatóságának alelnökével, márpedig a HVG korábbi információja szerint a Mol is érdeklődik az MVM iránt. Csakhogy a kormányfő szerint az MVM azon állami vállalatok egyike, amely alkalmas az új tulajdonosi program keretében megvalósuló "népi" privatizációra. Gyurcsány az MVM-mel kapcsolatos döntésével saját pártját is meglepte: Podolák György és Kapolyi László, az MSZP-frakció szakpolitikusai nem is sejtették, hogy az MVM átszervezése napirendre kerülhet.

hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.