HVG Hetilap HVG

A valódi veszteség: Varga Judit

A gyors munkának ára van. Orbán Viktor úgy tudott felülkerekedni a kegyelmi botrányt követő személyzeti problémákon, hogy azonnal elengedte az utánpótlásból felépített két politikusát, és kevés lelkesedést kiváltó régi motorosokra cserélte őket. Ennek politikai következménye is lehet, hiszen a Fidesz eredeti stratégiája az volt, hogy listavezetőként Varga Judit vállalja magára a párt kampányát, és ő lesz az, aki az új összetételű Európai Parlamentben tárgyalni fog a frakció-hovatartozásról. Orbán azt reméli, hogy a Fidesz meghatározó ereje lehet annak az egyeztetésnek, amiből egy új populista-jobboldali pártcsalád kinőhet. A kormányfő kifejezetten számított Varga agilitására, elszántságára és nyelvtudására; arra, hogy ő lesz az, aki a következő öt évben a frakción belül és az EP-ben érvényt szerez a Fidesz érdekeinek. És bár Orbán az évértékelő beszédében tett egy gesztust Varga felé azzal, hogy a kegyelmi kérdésben az ő személyes vétke csekély, gyors rehabilitálását már csak volt férjének, Magyar Péternek a kormány köreit irritáló fellépése is ellehetetleníti.

HVG Hetilap HVG

Arany és Titanic

A politika távol áll tőlem – mondta a parlamentben a frissen megválasztott államfő, ám azért volt időszak, amikor de facto is erősen politikaközelben tevékenykedett. 1998-ban ugyanis Szegeden a Fidesz nyerte a polgármester-választást, és Bartha László polgármester mellett feltűnt Sulyok Tamás mint az önkormányzat jogi tanácsadója. Hogy ez több volt egyszerű ügyvédi munkánál, mutatja, hogy ő lett a szegedi központú, akkor éppen az állami Magyar Fejlesztési Bank egyik cége által tulajdonolt Duna-Tisza Regionális Fejlesztési Részvénytársaság igazgatósági elnöke. Sulyok nagy reményeket fűzött a cég tulajdonában álló D-T Lízing Pénzügyi Rt.-hez, amelynek igazgatósági elnöke az az Ádám Attila lett, aki az ügyvédi irodájában a társa volt. Sikerült is egy olasz céget bevonni a tulajdonosok közé, ám végül a Fidesz-éra vége, az első Orbán-kormány és Bartha szegedi bukása Sulyok távozását is magával hozta.

HVG Hetilap HVG

Szuverén egyéniségek

Navalnij is bloggerből lett az orosz ellenzék vezéralakja – hozott példát a nemzetközi porondról az influencerügynökséget is működtető cég, a Red Lemon ügyvezetője, Nagy Péter arra, hogy van átjárás a YouTube és a politika világa között. Bár nyilvánvalóan nem a tragikus végkifejletre utalt, kétségtelen, hogy az önmagukat felépítő online véleményvezéreknek bőven van kockázatuk a kiállással. A Be Social reklámügynökség ügyvezetője, Joanelli Tamás a HVG kérdésére úgy kalkulált: szinte biztos, hogy a gyermekvédelem ügyéhez a nevét adó több mint száz influencer közül sokan vesztettek el követőket, rajongókat. „De ha tippelhetnék, azt mondanám, valószínűleg több új követőt kaptak ezáltal, mint ahányat elveszítettek. Üzletileg viszont már sokkal kényesebb a kérdés. Számos véleményvezér él fizetett tartalmak publikálásából, sokan azt kockáztatták most, hogy a kiállásukkal eddig stabilnak hitt megbízásokat is elveszítenek” – vélekedett Joanelli. Nagy Péter szerint fontos választóvonal, hogy a tüntetés szervezői politikai babérokra törnek-e, vagy csak közéleti állásfoglalásra.

HVG Hetilap HVG

Kockázatos kockakövek

A kormány jó előre bebiztosította magát, hogy semmilyen utcai politikai vagy éppen nem politikai mozgalomtól ne kelljen félnie. 2022 őszétől, az alaptörvény sokadik módosítása után a különleges jogrendet egy-két szó elhagyásával immár úgy határozták meg, hogy annak alapján az Országgyűlés már akkor is kihirdethet szükségállapotot, ha nem erőszakos módon lépnek fel az „alkotmányos rend” ellen, és már ebben az esetben is bevethető a honvédség, nem csak a rendőrség és a titkosszolgálatok. Egy 150 ezres tüntetés ezt az alkotmányozó lépést idézi fel. „Csak nehogy a magyar Majdan legyen a Hősök tere” – mondták fideszes ismerősei Török Gábor politológusnak, az ukrán fővárosban 2014-ben erőszakba torkollott tüntetésre utalva. A demonstráció előtti órákban tetten érhető volt az is, hogy valakik provokálni próbálják a kormány kritikusait. A Fidesz médiauniverzumához tartozó Mandineren azokat az állítólagos felhívásokat citálták, amelyek arra buzdították a tüntetőket, hogy összetűzésre alkalmas eszközöket vigyenek magukkal. Ehhez képest egy nyugodt és méltóságteljes tömeg hallgatta végig az influencereket.

HVG Hetilap HVG

Elpalástolva

Aligha lehetne szemléletesebb példát találni arra, hova vezet, ha egy országban semmibe veszik az állam és az egyház szétválasztásának elvét, mint az, ahogy Balog Zoltán jégre vitte a saját egyházát. Bár a református atyafiak a keddi zsinati tanácskozáson bizalmat szavaztak a testületet vezető Balognak a folytatáshoz, a helyi gyülekezetek lelkészei még sokáig magyarázkodhatnak ország-világ előtt amiatt, hogy az exminiszter a politikai befolyását is latba vetve lobbizott az államfőnél a pedofilmosdatásban segédkező Kónya Endre érdekében.

HVG Hetilap HVG

János bácsi, Endre bá'

Tizenhárom éve üszkösödik a bicskei gyermekotthon ügye. Első körben félresöpörték a pedofilvádakat, másodjára túl enyhe ítéletek születtek, utóbbiak közül egyet pedig még egy elnöki kegyelem is felülírt. Alakulhatott volna másképp is a Novák bukásához vezető rémtörténet?

HVG Hetilap HVG

Leértékelő

Választási kampány hajnalán került önhibájából válságba Orbán Viktor rendszere. A Novák Katalin és Varga Judit felett sebtében meghozott ítélet csak fokozta a zavart – ez alkalommal a Fidesz hűséges szavazói közt is. A fiatalok körében népszerű influencerek színpadra lépnek a NER ellen.

HVG Hetilap HVG

Ellenzéki (pót)cselekvés

Bármilyen magas labdát adott föl Novák Katalin és Varga Judit lemondása, a tisztáldozatok után az ellenzék már nem volt képes Orbán Viktorral és a NER-rel szembeni támadássá transzformálni a kegyelmi ügyet. Pedig, ahogy Ruff Bálint politikai elemző, a Vétó szerkesztője a HVG-nek fogalmazott, az ellenzéknek az volna a feladata, hogy rámutasson: minden mögött Orbán Viktor áll. „Erre és csak erre kéne koncentrálni”, a többi részlet kiszálazását pedig meg kell hagyni a sajtónak, „mert az elviszi a fókuszt”. Ehelyett az ellenzék belemenekül a közvetlen államfőválasztás követelésébe, ami többször felvetődött a rendszerváltás óta, de mivel Magyarországon az elnök szerepe csupán reprezentatív, nem szólnak erős érvek a közvetlen választás mellett. Sőt Karsai Dániel alkotmányjogász posztja szerint ez még akár alkotmányos válságot is okozhatna. A választókat egyébként sem különösebben érdekli, hogy szavazhatnak-e a hatalom nélküli köztársasági elnökre, így még inkább pótcselekvésnek tűnik a Momentum, az MSZP és a DK akciója. Ruff azt tartaná a legjobbnak, ha az ellenzéki pártok közös elnökjelöltet állítanának, például egy „olyan hölgyet, aki Novák Katalinnal szemben valóban hitelesen képviseli a gyermekek védelmét”. Szerinte annál is inkább hatásos lenne egy ilyen jelölttel kampányolni, mert ezúttal a Fidesz mindenképpen biztosra akar menni, és egy régi, kipróbált, megbízható pártkatonát ültet az elnöki székbe.

HVG Hetilap HVG

Tettestársak

Morálisan vállalhatatlan döntést is hajlandó volt a nevére venni a politikai elfogultságának már többször tanújelét adó „családvédő” államfő, amikor – a terrorizmusváddal elítélt Budaházy György után – egy pedofil bűnöző segítőjének is szabadulólevelet adott.

HVG Hetilap HVG

Kegyelmek számokban

2023-ban 446 elítélt kérelméből 40-et hagyott jóvá Novák Katalin.Utoljára 2004-ben volt ennél több (41) pozitív elnöki kegyelmi döntés, ám akkor csaknem háromszor annyi (1266) kérelmező volt. A tavalyi 8,97 százalékos jóváhagyási arány 19 éves rekord; az előzőt Göncz Árpád tartotta, aki 1995-ben a kérelmek 12,4 százalékát hagyta jóvá.10 évi kihagyás után a 2022 májusában hivatalba lépett Novák volt az első, aki a még el nem ítélt vádlottaknak adható eljárási kegyelemeket is aláírt; mindjárt hetet is (a Budaházy-féle Hunnia-per vádlottjainak).

HVG Hetilap HVG

Magyar impeachment?

Az angolszász jogrendszerekben ismert – mostanában az Egyesült Államok elnökeivel kapcsolatban gyakran emlegetett – eszközre, az impeachmentre hajaz az az alkotmányjogi felelősségre vonási eljárás, amit ellenzéki pártok indítanának, hogy megfosszák Novák Katalint az államfői tisztségétől. Ez a procedúra – amelynek elindítására a parlamenti Fidesz-kétharmad miatt még csak matematikai esély sincs – lenne az egyetlen jogi út a köztársasági elnök eltávolításához. Aki máskülönben csak akkor veszíti el a tisztségét, ha maga mond le, 90 napon túl nem tudja ellátni a hivatalát, összeférhetetlenség áll fenn a posztjával kapcsolatosan, vagy már nem teljesülnek a megválasztásához szükséges feltételek (például már nem magyar állampolgár).

HVG Hetilap HVG

Álom az államban

Komoly áldozatokat hoz a magyar állam annak érdekében, hogy megvehesse a budapesti repteret üzemeltető céget. Egyrészt hónapok óta sorra adogat el értékes vagyontárgyakat, másrészt komoly adósságba hajlandó verni magát. A kabinet mozgásterét növeli, hogy a Budapest Airport megvásárlása gyakorlatilag nem befolyásolja a költségvetési hiányt, ugyanis a pénzért és vagyontárgyakért cserébe vagyontárgyat szerez, így az egyenleg nulla – miközben a folyó hiányt természetesen növeli a finanszírozáshoz szükséges pénz előteremtése. Eközben a büdzsé egyre rosszabb helyzetben van, a tavalyi 6 százalékos GDP-arányos deficit után az idei hivatalos cél 2,9 százalék, de Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter máris jelezte, hogy ezt nem olyan fontos elérni.