A villanyár is tétje az árampiac átalakításának
Rövid távon nem, de középtávon az indokoltnál nem magasabb áramár elérése a célja annak a konzultációnak, amit Gyurcsány Ferenc miniszterelnök kezdett a szakminiszterekkel, az MNB elnökével és az illetékes hatóságokkal.
Veres János pénzügyminiszter a tárgyalások utáni tájékoztatón bejelentette, hogy még a nyári szünet előtt módosítani akarják a villamosenergia-törvényt, amihez Kákosy Csaba gazdasági és közlekedési miniszter hozzátette: a jelentős piaci erővel rendelkező passzus megváltoztatását és az áramaukciók szabályozási környezetének átalakítását tartják szükségesnek.
A pénzügyminiszter közlése szerint a törvénymódosító javaslat kidolgozára és a szükséges konzultációra négy hetet terveznek, hogy egységes álláspont alakulhasson ki. Nemcsak a jogszabályokat kell megváltoztatni, hanem az állami MVM vállalati átalakítására is szükség van, ezt azonban úgy kell megvalósítani, hogy az MVM, illetve a létrejövő állami tulajdonú villamosenergia-társaságok tőzsdei privatizációját ne zavarja – tette hozzá Veres.
Simor András jegybankelnök arra hívta fel a figyelmet, hogy a változtatások hatása középtávon érvényesülhet az árakban. Ugyanakkor megjegyezte, hogy az árban jelentős tényező az olaj- és a gáz árának változása, és „ez ügyben semmi jóra nem lehet számítani”.
Daróczi Dávid kormányszóvivő a tájékoztató után az MTI-nek válaszolva azt mondta, hogy a lakossági áram ára is középtávon érheti el az indokoltnál nem magasabb szintet.
A Gazdasági Versenyhivatal elnöke, Nagy Zoltán arról szólt, hogy az új piaci struktúra feltétele a versenynek, ami a változtatások nyomán középtávon érvényesülhet. Szükségesnek tartja a villamosenergia rendszerirányító Mavir és a Mavir tulajdonában lévő hálózat leválasztását az MVM-csoportról, a hosszú távú áramvásárlási szerződések újratárgyalását piaczavaró elemek nélkül és a kapacitások felszabadítását.
Horváth J. Ferenc, a Magyar Energia Hivatal elnöke röviden annyit mondott, hogy az energiahivatal szakmai tudásával támogatja a piac átalakítását.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.