Jól profitál a magyar áramcégek tulajdonosa
A legnagyobb német áramtermelő, az RWE teljesítménye az első félévben gyorsulva, a harmadik negyedévben kissé lassulva növekedett, de így is 2,827 milliárd euró lett az adózott eredménye, 35,1 százalékkal több a tavalyi első kilenchavi 2,092 milliárdnál.
A dicséretes eredmény főleg az áramtermelés jó hozamából és részesedések eladásából fakad. A fejlődés kisebb a tavalyi átlagnál, azonban azt nagy egyszeri tételek gazdagították, amelyek idén nem ismétlődtek.
Az üzemi eredmény, 5,828 milliárd euró, 20,5 százalékkal több az egy évvel korábbi 4,837 milliárdnál, gyorsabban nőtt a tavalyi átlagnál, a hálózathoz való hozzáférés díjainak tavalyi csökkentése ellenére.
A bevétel, 31,498 milliárd euró, 2,3 százalékkal elmaradt a tavalyi első kilenchavi 32,241 milliárdtól, főleg, mert az enyhe tél miatt viszonylag szerényebb volt a kereslet a cég szállította földgázra, amely 5 százalékkal olcsóbb is volt a tavalyinál. Az áramforgalom, 228,1 milliárd kilowattóra, 0,6 százalékkal kevesebb volt az egy évvel korábbinál – a csoport saját termelése 8 százalékkal 155,4 milliárd kilowattórára csökkent –, a gázértékesítés, 222,6 milliárd kilowattóra, 15 százalékkal fogyatkozott meg.
A teljes bevétel Németországban 5,4 százalékkal 18,718 milliárd euróra csökkent, külföldön 2,7 százalékkal 12,78 milliárd euróra nőtt.
Emelték az előrejelzést: most már az üzemi eredmény 10-15 százalékos növekedésében bíznak a vállalatnál az idén, az eddig várt 10 százalék helyett.
Magyarországon az RWE-nek részesedése van a Mátrai Erőmű Rt.-ben, az ELMŰ-ben, az ÉMÁSZ-ban, a Fővárosi Gázművekben, a Ddgáz Rt.-ben, a TI-gázban, korábban a hozzá tartozott Thames Water – a világ harmadik számú vízszolgáltatója – révén a Fővárosi Vízművekben és a Fővárosi Csatornázási Művekben, és üzemeltet egy Hochtief-leányvállalatot is. A magyar árampiacon a német E.ON és az RWE részesedése közel 90 százalékos.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.