2007. november. 15. 13:43 MTI Utolsó frissítés: 2007. november. 15. 13:43 Gazdaság

A magyarok éppen annyit lopnak a boltban, mint mások

Emelkedett idén az áruházakból ellopott vagy félrekönyvelt árucikkek aránya, értékük elérte az összes forgalom 1,36 százalékát – derül ki egy friss nemzetközi felmérésből, amelyet a La Libre Belgique című belga napilap ismertetett csütörtökön. A magyarországi kár 458 millió dollár.

A háztartásoknak a lopások megelőzésére tett erőfeszítések költségeivel együtt 143 dollárjukba került éves szinten a kiskereskedelmi bűnözés. A nottinghami székhelyű Centre for Retail Research felmérése a világ 32 országára terjedt ki, köztük Közép-Európában a visegrádi országokra. A vizsgált áruházak az összes forgalom mintegy hatodát bonyolítják világszerte – azt azonban a központ nem árulta el, pontosan melyik láncokat vonta be a vizsgálatba. Az összes lopások értéke megközelítette a 100 milliárd dollárt.

Magyarországon a világátlaggal hajszálpontosan megegyező, 1,36 százalékos veszteséget jelzett a lopási index. Ez 0,02 százalékponttal kisebb a tavalyi aránynál. Az ellopott vagy szabálytalanság miatt elveszített termékek összértéke hazánkban a felmérés szerint 458 millió dollár.

Az Egyesült Államokban 36 milliárd dollár, Nagy-Britanniában 7,6 milliárd, Belgiumban 1,1 milliárd dollár a lopás miatti veszteség. Lengyelországban 1,6 milliárd, Csehországban 490 millió, Szlovákiában 176 millió, a balti államokban összesen 281 millió dollár az ellopott érték.

A kutatásból az is kiderül, hogy a veszteségek 42 százalékát a vásárlói tolvajlások teszik ki. Harmincöt százalékban az alkalmazottak a vétkesek (ez az arány különösen magas az Egyesült Államokban), míg 16 százalékot könyvelési vagy árazási hibák okoznak. Hat százalékában a szállítók a ludasak a lopásokban.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Horn Andrea 2025. január. 15. 19:50

Még viszi a szél a lángokat, hogyan lesz ebből olimpia Los Angelesben?

Még meg sem fékezték a pusztító tüzeket, el sem kezdődhetett az egyébként gigászi összegűre becsült károk felmérése, Los Angeles vezetésének már amiatt főhet a feje, hogyan tudja mindössze három és fél év múlva a nyári olimpiára érkező emberek millióit fogadni. Az egyébként is deficites költségvetésű városnak meg kell találnia az egyensúlyt abban, mennyit költ a természeti katasztrófa utáni helyreállításra, és mennyit az olimpiai felkészülésre. Nem könnyíti a helyzetét, hogy anyagi felelősséget vállalt arra az esetre, ha a 6,9 milliárd dollárosra becsült büdzsé túlszalad.