Világ HVG 2025. január. 15. 20:10

Donald Trump saját sikereként tálalja a gázai tűzszüneti megállapodást

A békekereső leendő elnök szerint az hozott áttörést, hogy kijelentette: amennyiben a túszok elengedéséről nem történik megállapodás a hivatalba lépéséig, „pokol következik a Hamász számára”.

Donald Trump szerint a Gázai övezetben elért tűzszünetre építve lehet továbblépni a szélesebb közel-keleti megbékélést szolgáló Ábrahám Egyezmények kiterjesztésében – a leendő elnök a közösségi oldalán reagált a szerdán bejelentett megállapodásra.

A január 20-án hivatalba lépő elnök szerint a megállapodás annak nyomán jöhetett létre, hogy novemberben őt választották elnökké, ami megfogalmazása szerint „jelezte az egész világ számára, hogy adminisztrációm a békét keresi, és olyan egyezségekre törekszik, amelyek biztosítják minden amerikai biztonságát”.

Felhívta a figyelmet arra, hogy a béketárgyalások helyszínén tartózkodott leendő Közel-Keletért felelős elnöki megbízottja, Steve Witkoff is.

A bejelentés előzménye Donald Trump megválasztott elnök részéről az, hogy múlt héten tartott sajtótájékoztatóján nyomatékosította: amennyiben a túszok elengedéséről nem történik megállapodás a hivatalba lépéséig, „pokol következik a Hamász számára” – emelte ki az MTI.

John Kirby, a Fehér Ház nemzetbiztonsági kommunikációs tanácsadója kedden Washingtonban tartott sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy a tűzszüneti tárgyalások kiindulási alapja a Joe Biden jelenlegi elnök által tavaly tavasszal körvonalazott, több szakaszból álló tűzszüneti terv, amely elvezethet a tartós békéhez a Gázai övezetben.

John Kirby már akkor úgy fogalmazott, hogy „nagyon-nagyon közel áll” egy megállapodás, és szavai szerint a jelenlegi amerikai adminisztráció Közel-Keletért felelős elnöki megbízottja, Brett McGurk is részt vesz közvetítőként az Izrael és a Hamász palesztin iszlamista szervezet közötti egyeztetéseken.

Hirdetés
hvg360 Horn Andrea 2025. január. 15. 19:50

Még viszi a szél a lángokat, hogyan lesz ebből olimpia Los Angelesben?

Még meg sem fékezték a pusztító tüzeket, el sem kezdődhetett az egyébként gigászi összegűre becsült károk felmérése, Los Angeles vezetésének már amiatt főhet a feje, hogyan tudja mindössze három és fél év múlva a nyári olimpiára érkező emberek millióit fogadni. Az egyébként is deficites költségvetésű városnak meg kell találnia az egyensúlyt abban, mennyit költ a természeti katasztrófa utáni helyreállításra, és mennyit az olimpiai felkészülésre. Nem könnyíti a helyzetét, hogy anyagi felelősséget vállalt arra az esetre, ha a 6,9 milliárd dollárosra becsült büdzsé túlszalad.