Sir Keir Starmer szerint a tűzszünet nyomán a kétállami megoldásra kell összpontosítani a figyelmet.
A gázai tűzszüneti megállapodás nyomán most a kétállami megoldás megvalósítására kell összpontosítani a figyelmet – mondta szerdai nyilatkozatában Sir Keir Starmer brit miniszterelnök.
Starmer nyilatkozatának közvetlen előzményeként Katarban – a tűzszüneti tárgyalások egyik fő helyszínén – és Izraelben egyaránt bejelentették, hogy 15 havi háború után tűzszüneti és fogolycsere-megállapodás jött létre Izrael és a Gázai övezetet uraló Hamász iszlamista szervezet között.
A munkáspárti brit kormányfő a Downing Street által szerda este ismertetett nyilatkozatában az MTI szerint úgy fogalmazott: a konfliktust az robbantotta ki, hogy a Hamász terroristái 2023. október 7-én a holokauszt óta nem tapasztalt mészárlást hajtottak végre a zsidó nép ellen.
Starmer hozzátette ugyanakkor, hogy ártatlan palesztinok otthonai váltak egyik napról a másikra háborús övezetté.
A brit miniszterelnök szerint a most elért tűzszünetnek lehetővé kell tennie, hogy hatalmas mértékben növekedhessen a Gázába irányuló humanitárius segélyszállítmányok mennyisége, annak érdekében, hogy véget lehessen vetni a gázai lakosság szenvedéseinek.
Starmer szerint a figyelmet ezután arra kell összpontosítani, hogy miként lehet véglegesen a jelenleginél jobb jövőt biztosítani az izraeli és a palesztin népnek. A brit kormányfő hangsúlyozta: ezt olyan kétállami megoldásra kell alapozni, amely garantálja Izrael biztonságát és stabilitását egy szuverén és életképes palesztin állam szomszédságában.
A kétállami megoldást London régóta az izraeli-palesztin konfliktus egyetlen lehetséges megoldásának tartja.
Starmer a Hamász izraeli terrortámadásának tavalyi első évfordulóján, a The Sunday Times című konzervatív vasárnapi brit lapnak írt cikkében is annak a véleményének adott kifejezést, hogy a konfliktus egyetlen életképes rendezési módja a kétállami megoldás, mert csak ez törheti meg az erőszak ördögi körét, és ez nyújthat lehetőséget arra, hogy Izrael végre biztonságban élhessen a “régóta ígérgetett palesztin állam” szomszédságában.