Az izraeli kormány jóváhagyta a tűzszüneti megállapodást
Szombat hajnalban az izraeli kormány jóváhagyta a tűzszüneti megállapodást a Gázai övezetben és a túszalkut. A megállapodást 24 kormánytag támogatta, nyolc ellene szavazott.
Szombat hajnalban az izraeli kormány jóváhagyta a tűzszüneti megállapodást a Gázai övezetben és a túszalkut. A megállapodást 24 kormánytag támogatta, nyolc ellene szavazott.
Amennyiben Izraelben is jóváhagyják a megállapodást, vasárnap elhallgatnak a fegyverek a Gázai övezetben.
Itamár Bengvír bejelentette, hogy lemond, ha Netanjahu kabinetje ratifikálja a tűzszünetet. A túszalkut „a Hamásznak való behódolásnak” tartja.
Elhallgathatnak a fegyverek a 15 hónapja tartó gázai háborúban, miután Izrael és a Hamász szélsőséges palesztin szervezet megegyezett a tűzszünetről. Ha minden jól megy, tartósabb fegyvernyugvás következhet, de kérdés, miért pont most sikerült tető alá hozni az alapjaiban közel egy éve kidolgozott alkut.
Az Izrael és a Hamász között szerdán megköttetett tűzszünet 42 napos lesz.
Sir Keir Starmer szerint a tűzszünet nyomán a kétállami megoldásra kell összpontosítani a figyelmet.
Állítólag Izrael is hajlik arra, hogy rábólintson.
A szélsőjobboldali Itamár Bengvír a túszalkut „a Hamásznak való behódolásnak” tartja.
Izraeli források szerint napokon belül elhallgathatnak a fegyverek a Gázai övezetben.
Ezt a lengyel kormány nyilatkozta csütörtökön, miután a köztársasági elnök felszólította erre. Azt nem lehet tudni, hogy az izraeli miniszterelnök oda akar-e utazni.
Izrael hosszabb katonai berendezkedésre készül a Gázai övezetben, hogy esélye se legyen az újraszerveződésre a Hamásznak, amelynek a szövetségesei is elfogytak.
A terrorszervezetek jelenleg 98 túszt tartanak fogva az övezetben, de közülük legkevesebb 34 embernek már csak a holttestét őrzik a becslések szerint.