2007. október. 02. 15:27 MTI Utolsó frissítés: 2007. október. 02. 15:24 Gazdaság

Emlékmű az ágyas pálinkának

Eredetvédelem alá kerül az Újfehértói fürtös meggy és a belőle készült híres ágyaspálinka; az erről szóló oklevelet szombaton, az I. Zsindelyes Fesztiválon adják át a szeszipari termék készítőjének, az érpataki Kaiser 2000 Kft.-nek – közölte a társaság alapító ügyvezető-igazgatója.

Az oltalom azt jelenti, hogy az ágyas meggypálinka csak az Újfehértói fürtös nevű meggyfajtából készülhet, s a gyümölcsöt kizárólag a térség 17 tanyáján és településrészén lehet termeszteni – mondta Papp József.

Az Újfehértóval szomszédos Érpatakon a Zsindelyes Pálinkafőzőt üzemeltető, 66 dolgozót foglalkoztató kft. vezetője kiemelte: az Újfehértói fürtös meggy és a belőle készült pálinka olyan földrajzi eredetvédelem alatt álló gyümölcsök és szeszipari termékek közé került, mint a kecskeméti és a gönci barack, a szatmári és a békési szilva, vagy a szabolcsi alma.

A fesztiválon az újfehértói Rió ház falán doborművet lepleznek le, amely a fürtös meggy és az ágyaspálinka hírnevének állít örök emléket, s kitüntetik azt a négy, a gyümölcs nemesítésében közreműködő négy szakembert, aki a helyi kutatóintézetben a meggyfajtát létrehozta.

Az újfehértói rendezvényen ott lesznek a Magyar Pálinka Lovagrend tagjai is, akik ellátogatnak az évi kétszázezer liter pálinkát készítő, s a magyar piac mellett Németországba, Csehországba és Szlovákiába exportáló, családi vállalkozásban működő Zsindelyes Pálinkafőzdébe, s részt vesznek a szakmai konferencián.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Fetter Dóra 2024. december. 28. 07:00

„Három kérdés, és kiderül, felkészültek vagyunk-e váratlan vészhelyzetekre – ezen a teszten a lakosság fele elvérezne”

Van, aki túlaggódja, és van, aki félvállról veszi a ránk leselkedő veszélyeket, legyen szó háborúról, klímakatasztrófáról vagy csak egy kiadós áramszünetről. A kormány háborús veszélyről beszél, de nem tartja fontosnak az ország, az emberek felkészítését váratlan helyzetekre. Vasárus Gábort, a Hun-Ren KRTK Regionális Kutatások Intézete tudományos munkatársát arról kérdeztük, mit lehetne tenni azért, hogy valóban senkit ne érjen készületlenül, ha jönne a baj.