2007. április. 11. 16:16 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. április. 11. 18:27 Gasztro

Kóstolás és vigadalom a Budapesti Pálinka Fesztiválon

Idén is reflektorfénybe kerül a magyar pálinka: május 10. és 13. között a Budapesti Pálinka Fesztiválon 23 főzde 300 féle pálinkát kínál a Városháza Parkban.

A mai napig előfordul, hogy a vendéglátó helyek itallapján a pálinka címszó alatt hivatalosan már nem pálinkának minősülő szeszesitalt kínálnak, ezért a Magyar Pálinka Marketing Kht. meghívta a magyar vendéglátó- és szállodaipar, valamint a kereskedelem képviselőit, hogy  tájékoztassák a szakmát a pálinka és a pálinkaszerű szeszesitalok közötti különbségekről. A fesztivál május 10-én ezzel a szakmai nappal kezdődik.

A fesztiválon számos pálinka megkóstolható és megvásárolható. A jó hangulatról többek között zenei programokkal gondoskodnak a szervezők. Május 10-én, pénteken a Trio Midnight nevű zenekar lép színpadra, majd Tóth Vera énekel.

A szombat a világzene jegyében telik majd, kora délután klezmerrel, majd balkáni ritmusokkal szórakoztatják a közönséget. Fellép a világzene egyik képviselője Nikola Parov, valamint a Váradi  Roma Café. Május 13-án, vasárnap utcabálra számíthatnak az érdeklődők.

MTI

Mi a pálinka?
A pálinka Magyarországon termett vagy termesztett, kiváló minőségű, válogatott gyümölcsök lepárlásával készül, míg a pálinkához hasonló szeszes italt tiszta szeszből, aromák hozzáadásával állítják elő. Míg a párlatban lehetnek a fölről szedett gyümölcsök is, addig  a pálinka kízárólag teljesen egészséges szemekből készülhet.

A legegyszerűbben a hátcímke megfigyelésével deríthető ki, hogy valóban pálinkát tartalmaz-e a palack. Amennyiben az összetevők között tiszta szesz, aroma, ízfokozó, karamell, színezék, vagy más segédanyag szerepel, csak pálinkára hasonlító szeszes italról lehet szó.

Akinek jó a szaglása, már az illatok alapján is rájöhet, hogy milyen itallal van dolga. A pálinkát tiszta, gyümölcsre jellemző, virágos, fűszeres illatok kísérik, míg a pálinkaszerű szeszes italt nem kellemes, szúrós szagok (ragasztó, hígító, aceton) jellemzik. Ugyancsak rendkívül jó módszer a különbségtételre a szárazpróba.

A pálinka elfogyasztását követően a pohárban a gyümölcsre jellemző lekváros illatok maradnak. A pálinkához hasonló szeszes ital szárazpróbája során az aromák elillannak. Pálinkakóstolásánál harmonikus, karakteres, hosszantartó gyümölcsös ízek maradnak a szájban, ha viszont a nedű csak hasonlít a pálinkára, diszharmonikus, nehéz, főtt, kozmás, dohos-savanykás ízérzetet kelt.