2007. július. 09. 06:15 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. július. 09. 13:21 Kult

Szórakozó miniszter, Korn-interjú és kiszáradó pálinkaház a VOLT-on

Bezárta kapuit a jubileumi 15. VOLT-fesztivál, azonban előtte, az utolsó napon még kiváló lehetőséget kaptak a szórakozni vágyók, hogy kitombolják magukat a Lővér-kempingben színes forgatagban. Összefoglalonkból kiderül, mi volt az idei fesztivál csúcs-, és mélypontja, megtudhatják melyik kormánytag szórakozott önfeledten Sopronban, s olvashatnak egy interjút is egy nyakig tetovált rocksztárral.

A Nagyszínpad a magasból. Galéria, kattintson!
© Stiller Ákos
A péntek esti Prodigy koncertre összegyűlt tömeg láttán arra számítottunk, hogy zárónapján jóval kevesebben lesznek a VOLT-fesztivál résztvevői, de a kempingbe érve megállapíthattuk, hogy maradt még energia egy utolsó bulizásra. Mivel a beígért Korn-interjú helyszínére kellett sietnünk, ezért nem volt sok időnk nézelődni, pedig belenéztünk volna a Nagyszínpadon tomboló Pannonia Allstars Ska Orchestra, vagy a valamivel arrébb fellépő Heaven Street Seven koncertjeibe. Így csupán egy gyors evésre futotta az egyik grill-sütöde fapadjain, ahol a szomszédos asztalnál megpillantottuk Fodor Gábor környezetvédelmi minisztert, aki ismerőseivel szintén erőt merített az estéhez. A politikus készségesen a rendelkezésünkre állt egy röpke interjú erejéig.

Miniszter magánemberként. Galéria, kattintson!
© Stiller Ákos
„Délután még munkából kifolyólag voltam itt, de most már kizárólag magánemberként” – válaszolt kérdésünkre Fodor Gábor, aki elárulta, egy környezetvédelmi kezdeményezés révén érkezett a VOLT-fesztiválra, ahol egy szelektív-hulladékgyűjtési akció zajlik éppen. „A rendezvény hulladékának egyedülálló módon mintegy 40 százalékát szelektíven gyűjtik és újrahasznosítják. Ez a magyar átlag többszörösét teszi ki, s ezt szeretnénk a további fesztiválokon is hasonló módon megjelenni.” Az SZDSZ-es politikustól azt is megtudtuk, hogy a szemetet egyből a helyszínen, egy mobil szemétfeldolgozó üzemben készítik elő a szállításra. Fodor Gábor azt is elárulta: magánemberként a Kispál és a borz koncertjét jött megnézni. Később tudósítóink a magyar együttes fellépését követően a Cha-Cha-Cha teraszon is látták a minisztert, ahogy a lemezeket pörgető Supermannel beszélgetett.

HVG Fotóblog
Nézegessen további képeket a 15. VOLT-fesztiválról.
HVG Fotóblog
Tovább >>
A rövid kitérő után a Korn-interjú helyszíne felé vettük az irányt, ahol a Kispál-koncertre melegítő Lovasi Andrásba futottunk bele, aki egy lelkes kollégának elárulta, fellépés előtt egy pohár bort fogyaszt „védőitalként”. Erre egyébként nem volt nehéz következtetni, az énekes-zenész ugyanis egész idő alatt egy borospohárral a kezében közlekedett.

Ez idő alatt hatalmas gyümölcskosarakat szállítottak be a Nagyszínpad mögötti elkerített területre, sőt, egy tálon különféle nyers zöldségeket is. Ettől a helyszínen tartózkodó újságírók között elkezdődött a találgatás, hogy a Korn lehetett-e az ominózus együttes, amely különleges igényként másfél kiló nyers répát kért fellépésük előtt.

Ezalatt a Nagyszínpadon belekezdett az egyik legjobban várt magyar rockegyüttes, a Depresszió, amelynek hallatán meg kellett állapítanunk, hogy még fájdalmasabb csalódást jelentett az előző esti Prodigy koncert, amelynek sem a hangzása, sem a hangulata nem ért fel a lelkes magyarok produkciójával. Ezt több – saját bevallása szerint Prodigy rajongó – is megerősítette.

Ezek után bejutottunk az erősen őrzött backstage-re, ahol kiderült, hogy a Korn tagjai közül egyedül a basszusgitáros, Fieldy fogadja a sajtó munkatársait, ráadásul mindegyikükkel csupán néhány percet áll módjában beszélgetni. Ennek ellenére egy közvetlen, szimpatikus, laza, igazi rockert ismerhettünk meg a személyében.

Korn-interjú (Oldaltörés)

Akcióban Fieldy és a Korn
© Stiller Ákos
A Reginald Arvizu polgári nevet viselő fiatalember az interjú helyszínéül szolgáló konténerben sem vette le napszemüvegét, fotósunknak viszont büszkén mutogatta teste jelentős hányadát beborító tetoválásait.

„Egyszerűbb megszámolni, hol nem vagyok tetoválva” – válaszolta Fieldy a bőrén látható motívumok száma iránt érdeklődő kérdésünkre. A basszusgitáros a Korn zenéjéről beszélve elmondta: az együttes utóbbi albumán a jellegzetes hangzású kemény rockzene kicsit iparibb, elektronikusabb színezetet kapott a korábbi, tisztán rockos, metálos hangzásvilág mellé, ami főként a technológia fejlődésének köszönhető. Fieldy szerint nincsen egyértelmű recept a sikerre, az együttes a kellően „cool” hangzást keresve komponálja szerzeményeit, s ehhez a különböző számítógépes programok és effektek fejlődése jelentős segítséget nyújt.

„Figyelj, elmondom, hogy néz ez ki: ma már olyan eszközöket és lehetőségeket vehetünk igénybe, amelyekről néhány éve még nem is hallottunk” – magyarázta a zenész. „Ilyesmikkel fel lehet dobni, teljesen új köntösbe lehet öltöztetni a zenénket. Bármi jöhet, amiről úgy gondoljuk, hogy jól szól, legyen az rock, country, hip-hop, techno, vagy egyéb, amíg az megfelel az elvárásainknak.

A rockzenész a hip-hop említése után elmesélte tavaly debütált kislemezük, a Twisted Transistorból készült videoklip történetét is, amelyben olyan rapsztárok, mint Snoop Dogg, vagy Xzibit személyesítik meg az együttes tagjait.

Fieldy interjú közben
© Stiller Ákos
„Tudod, a mi zenénk nem éppen olyan, amit az MTV-n, vagy hasonló csatornákon túl gyakran adnának” – avatott be a titokba Fieldy. „Ha ezeken az adókon akarsz érvényesülni, hip-hopban kell utaznod. Ezért arra gondoltunk, hogy afféle trójai falóként akkor van esélyünk, ha olyan videoklipet készítünk, amelyben rapperek szerepelnek. Xzibitet már ismertük egy korábbi közös projektből kifolyólag, Snoopot és a többieket pedig a menedzserünk tudta elérni könnyedén.
Nagyon jól szórakoztunk a forgatás során, ezek a srácok nagyon élvezték, hogy egyszer egy picit elhagyhatják az ugráló autókat és medencés, aranyláncos külsőségeket, és eljátszhatják, hogy ők is rockerek. Xzibit különösen ráérzett a dolog ízére. Ő az én szerepemet alakította, s amikor megmutattam neki, hogyan szoktam fogni a gitárt, úgy elkezdett zúzni rajta, hogy a végén már komolyan aggódtunk a hangszer miatt” – tréfálkozott a basszusgitáros.

Ezután sajnos be kellett fejeznünik a villáminterjút a rockerrel, akinek az egyik rádiócsatornán kellett élőben bejelentkeznie. Visszatértünk hát a fesztivál forgatagába, miközben a Nagyszínpadon a Depresszió koncertje után megkezdték a Kispál és a borz fellépésének az előkészületeit. Közben benéztünk a Colorstar népzenei elemekkel is tűzdelt elektronikája szép számú embert vonzott, s a fesztiválok állandó vendégének számító Kispál fellépése ellenére sokan kivárták a koncert végét a Vodafone arénában. Persze Lovasiéknak így sem üres nézőtér előtt kellett fellépniük, a levegősen álló tömeg ugyanis csaknem teljesen megtöltötte a Nagyszínpad előtti területet. A jól ismert slágerek mellett az együttes két újdonsággal is kedveskedett a közönségnek, az Alkohol és az I Love Gemenc című alkotások üde színfoltjai voltak a Lovasi-féle beszólásokkal tűzdelt koncertnek.

Kispál-koncert, kiszáradó pálinkaház (Oldaltörés)

Tizenötödszörre is jó buli volt. Galéria, kattintson!
© Stiller Ákos
A Kispál fellépése után a Korn érkezéséig hátralévő időt utolsó pálinkázásaink egyikével zártuk, ennek során kellemetlen meglepetésben volt részünk. Az ágyas meggypálinka ugyanis eddigre elesett a fesztiválozókkal vívott esélytelen „harcban”, vagyis elfogyott; annak ellenére, hogy a beszállító cég egyik emberének elmondása szerint a négy napos fesztivál ideje alatt háromszor is feltöltötték a készleteket. Így a választásunk a szilvára és a bodzára esett, amelyek közül csak az előbbi aratott osztatlan sikert. Ezalatt az elektronikus tánczenéket kedvelő ismerősökbe botlottunk, akik a német Tube Tech előadásáról visszaérve lelkendeztek a hangulatról érdeklődő kérdésünkre. Ezután pedig újfent a Nagyszínpad felé vettük az irányt, ahol már feldübörögtek a Korn első taktusai.

Az amerikai banda valamelyest kiköszörülte a Prodigy által a külföldi együttesek renoméján esett csorbát, s zenéjükkel jelentős számú hallgatóságot ösztönöztek ugrálásra, bólogatásra, karcos slágereikkel. Az általunk is meginterjúvolt Fieldy is megmutatta, mire képes speciális kialakítású basszusgitárjával, Jonathan Davis énekes pedig energikusan és keményen énekelt különleges, az Alien filmek látványvilágát is tervező H.C. Giger képzőművész által alkotott mikrofonjába.

A Kornnal egy időben a Vodafone arénában továbbra is az elektronikus tánczenék rajongói vezethették le utolsó megmaradt energiáikat a német Anthony Rother vezénylete mellett, s akinek még ez sem volt elég, az a fél kettőkor kezdődő Coldcuttal még tombolhatott egy utolsót. Itt egy kis logisztikai probléma is adódott, az együttes ugyanis már megkezdte fellépését, miközben a Red Lounge sátor előtt még jókora tömeg várt bebocsátásra, s a nézőtéren még elég levegősen tartózkodtak az érdeklődők. Ennek ellenére nem érhette szó a ház elejét, a 21 éve aktív brit duó ugyanis a maximumot hozta ki kései fellépésükből, mindenki legnagyobb megelégedésére.

A 15. VOLT-fesztivált tehát összességében kellemes élményekkel zárhattuk, ezúton is meg kell emlékezünk ismét a négy napos rendezvény csúcspontjainak tekinthető Parov Stelar Band fellépéséről, akárcsak a The Roots, a svéd Koop, az Erik Sumo Band, az amerikai Dave Tipper, vagy a Fort Knox Five koncerjeiről, nem beszélve a már sokat emlegetett pálinkáról, a kenyérlángosról, vagy éppen a Cha-Cha-Cha teraszon uralkodó, szakadatlan jó hangulatról. Jövőre, ugyanitt, tizenhatodszorra? Feltétlenül, ám előtte még beszámolunk majd a Zamárdiban megrendezésre kerülő Balaton Sound, illetve a Sziget fesztiválokról is.

hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.