2005. augusztus. 25. 14:26 MTI Utolsó frissítés: 2005. augusztus. 25. 14:32 Gazdaság

Globális gazdasági válságot okozhat a munkaerőhiány

A Deloitte tanulmánya szerint az egyre növekvő nyugdíjkiadások és csökkenő munkaerő miatt Németország, Olaszország, Spanyolország és Japán gazdasági válságra számíthat.

A nemzetközi tanácsadó cég az MTI-hez csütörtökön eljuttatott felmérése szerint 2008-tól jelentős mennyiségű szakértelem és tapasztalat tűnik el a munkaerőpiacról, mivel a II. világháború után születettek, az úgynevezett "Baby Boom" generáció első tagjai ekkor lesznek 62 évesek, ami a fejlett gazdaságokban az átlagos nyugdíjkorhatár.

2050-re Európa teljes népességének 40 százaléka, aktív korú lakosságának 60 százaléka 60,8 évesnél idősebbekből áll majd a tanulmány szerint.

Különösen az egészségügyben, a termelésben, az energetikai és az állami szektorban lehet számítani a munkaerő tömeges kivonulására. A Deloitte példaként említi, hogy az ausztrál egészségügyi szektorban várhatóan 31 ezer betöltetlen munkahely lesz 2006-ra, míg az Egyesült Államok több mint 1 milliós nővérhiánnyal számol 2012-ig.

Az amerikai termelő cégek több mint 80 százaléka már most munkaerőhiánnyal küzd, kevés a képzett gépész, szakmunkás és technikus.

Szintén a munkaerőhiány okát látja a Deloitte a szakértelem hiányában, amely leginkább a természet- és műszaki tudományok terén jelentkezik. Az oktatás színvonalának csökkenését is tényezőként említi a felmérés, amely szerint sok iskola nem tart lépést a vállalkozásokat a modern gazdaságban jellemző egyre növekvő komplexitással és gyors technológiai változásokkal.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.