2007. június. 14. 10:03 Szikora Katalin Utolsó frissítés: 2007. június. 14. 10:04 Gasztro

Cékla, borscs, saláta

A magyar konyhában érdemtelenül csekély szerepet kap a cékla, amelynek friss termése mostanság már kapható a piacokon. Bár igénytelen növény - és emiatt nagyon olcsó is -, tápanyagait és felhasználhatóságát tekintve vetekszik a divatos salátafélékkel. Erről az értékes gasztronómiai alapanyagról „mesélt” Szása, azaz Nyíri Sándor, a budapesti Arany Kaviár étterem séfje és társtulajdonosa.

© Todoroff Lázár
A cékla ősidőktől fogva szinte mindenhol megterem. Sokáig csak gyógynövényként ismerték és használták "vértisztító" hatása miatt, és mert jótékonyan hat az emésztésre, macskajajra. Az A, B, C vitamin a lereszelt vagy gyümölcscentrifugával kipréselt cékla levéből egyedülálló hatékonysággal és gyorsasággal szívódik fel az emberi szervezetben, azonnal hat.

Főleg az északi népek étrendjébe illeszkedett be markánsan, de az orosz fejedelemségek konyháján is gyakran éltek vele. Ők is ugyanúgy fogyasztották, ahogy a többi halandó: nyersen vagy főzve. (Az ecetes céklasalátát viszont, ami kitartóan vezeti a magyar savanyúságok népszerűségi listáját, nem ismerték.)  A céklát reszelve, többféle zöldséggel vegyítve, és mézzel, citromlével ízesítve salátaként kínálták; ám elengedhetetlen alkotóeleme a borscsnak, az ukránok hagyományos levesének is. Ha spenótot és sóskát tesznek bele, akkor zöld színű a borscs, de ha céklát is, akkor megkapja jellegzetes, mélybordó színét. Mindkét változatában tejföllel fogyasztják, mert az teremti meg az ízharmóniát. A sok hozzávalót olyan sűrűségűre főzik össze, hogy szinte egytálételként kerül az asztalra. Az ukrán konyha annyiban hasonlít a magyarhoz, hogy sok sertéshúst, szalonnát használnak; ezek kerülnek a borscsba is a cékla, a zeller, a sárgarépa, a káposzta és a bőségesen használt kapor mellé.

 Az Arany Kaviár  kínálatában különböző fogásokban, más-más formában is megkóstolható a cékla, amelynek édeskés íze a földére emlékeztet. 
© Todoroff Lázár
Salátaként vagy előételként, sok más zöldséggel együtt szerepel étlapján, és szerepelt már a hagyományos orosz népi konyhában is. Az egyszerűbb változathoz a cékla mellé valamilyen hüvelyes zöldségfélét tesznek, babot vagy borsót, burgonyát és hagymát. Lehet tovább bolondítani savanyú uborkával is. Ez az összetett ízvilág méltóvá teszi arra, hogy köretként adják a húsokhoz. Ha így készül, akkor a reszelt céklát lepirítják, ilyenkor a karamellizálódás miatt édesebb lesz az íze – így szerepelt már a régi francia és orosz konyhákban is. Az Arany Kaviárban előszeretettel adják vörösborral készült mártásokhoz. Habár itt sem tartanak ecetes céklasalátát a savanyúságok között, Szása azt tanácsolja a háziasszonyoknak, hogy  az igazi salátához a zöldséget ne főzzék, hanem a sütőben süssék meg. Ezzel erőteljesebb lesz édes íze, és jobban megőrzi értékes tápanyagait. 

A piacon a kisebb, kemény, lehetőleg sértetlen héjú, és a sötétebb színű, úgynevezett bíbor céklát válasszák. Késő őszig terem a növény; aki tartósítani szeretné, tárolhatja homokban, de összevágva fagyasztani is lehet. Cukorral, akár sóval rétegesen elrakni – mindkét eljárás jól konzervál. A friss cékla levelét kár kidobni, mert más zöldségekkel együtt ízletes – és vitamindús – alkotórésze lehet egy színpompás zöldségtálnak.
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?