A felhős napok feladják a leckét a napelemeknek, de most már a borult idő sem akadály: egy új fejlesztéssel akár az UV-fényből is nyerhetünk energiát.
Egyre olcsóbb, elérhetőbb és hatékonyabb a napelem. A gond csak az, hogy ha nem süt a nap, akkor nem igazán tudnak miből energiát nyerni. Egy Fülöp-szigeteki mérnökhallgató, Carvey Ehren Maigue azonban olyan napelemeket fejleszt, amelyek a láthatatlan, az időjárástól független UV-sugárzást használják – számol be az újításról a Fast Company.
Maigue először gyümölcs- és zöldséghulladékból készített egy olyan, foszforeszkáló anyagot, ami elnyeli az UV-fényt, majd látható fénnyé, ezután pedig energiává alakítja a rétegeket.
Ha pedig ezeket gyantával keverik, egy rugalmas, üvegszerű panel jön létre, amit a kitalálója szerint akár ablaküvegek helyére, de falakra és tetőkre is be lehet építeni.
Ő a saját lakásának egy kis ablakát cserélte ki próbaképpen a napelem első prototípusára, ami annyi energiát termel, hogy két telefont is fel tud vele tölteni naponta. Azt gondolja, ennél nagyobb hatékonyságra is képes lehet a fejlesztése, és a szakértők is bizakodók.
Következő lépésként a Fülöp-szigeteki Jomalig szigetén található, kisebb klinikát fognak felszerelni ilyen napelemekkel. Itt dolgozik orvosként ugyanis a fejlesztő egyik barátja, aki azt mesélte, egyes viharok után áram nélkül maradt a klinika.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Ha nem fúj a szél és nem süt a nap: mi mindenből nyerhetünk még megújuló energiát?
Állítása szerint új megújuló energiaforrást fedezett fel egy spanyol cég
"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is
Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.