Az úgynevezett biológiai akkumulátorok egyik előnye, hogy a nap bármelyik szakában termelnek energiát, és egyáltalán nem károsítják a földet.
A földben lévő mikroorganizmusokból nyer energiát a Bioo nevű startup – számolt be a Fast Company a fejlesztésről. A biotech cég alapítója arra akart megoldást találni, hogyan nyerhetnénk energiát a természetből úgy, hogy azt egyáltalán ne károsítsuk.
Rávághatnánk erre, hogy napenergia, azonban előfordul, hogy zöld területeket feláldoznak emiatt: Dél-Koreában az elmúlt években 2 millió fát vágtak ki, hogy napelemparkot létesítsenek a helyükön.
A Bioo megoldása azon alapszik, hogy ha például esik az eső, akkor a vizes földben lévő tápanyagok és mikroorganizmusok egy új, "biológiai akkumulátort" hoznak létre: a mikroorganizmusokat a föld szervesanyag-tartalma táplálja, ami protonokat és elektronokat hoz létre, így összességében elektromosságot gerjeszt. A cég egy olyan technológiát fejlesztett ki, amivel ezt a folyamatot energiává – elsőkörben fényforrássá és érzékelőkké tudja alakítani.
Az alapító szerint a megoldás egyik előnye, hogy a nap minden órájában képes energiát termelni, és akár hó, akár eső esik, ugyanannyi energiát szolgáltat a megoldás. Továbbá anélkül tudják alkalmazni, hogy az befolyásolná az ott lévő növényeket, így lehet felette bármit termeszteni.
A megoldást először farmokon fogják alkalmazni, hogy a telepített érzékelőkkel információt nyerjenek például a föld nedvességtartalmáról vagy savasságáról, így optimalizálni tudják a gazdálkodást. Ibizán pedig egy ilyen, föld alá telepített nagy panellel világítani fognak, és azon dolgoznak most, hogy pontosan kiszámolják, mennyi energiát képes előállítani a megoldás.
Terveik szerint 2021 végén, vagy 2022 elején már piacra is dobják a Bioo paneleket.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Rájöttek, hogyan akadályozhatják meg, hogy a madarak nekirepüljenek a szélerőműveknek
A tisztább levegő miatt a napelemek is hatékonyabbak lettek
Miért nincs fegyver minden hezbollahosnál? Videóriport a háborús Libanonból
Izrael háborúja Libanonból nézve a legbizarrabb. Libanon megosztottabb, mint Magyarország, és veszélyesebb, mint Ukrajna. A helyszínen úgy tűnt: Izrael akkor is nagyot veszíthet itt, ha nyer. Földes András videóriportja.