Megfelelő festéssel megelőzhetők a madárbalesetek.
A szélerőművek kiépítésénél nem mindig veszik figyelembe azt, hogy milyen állatok természetes élőhelyét, vonulási-repülési útvonalát bolygatják meg, így a madarak nekirepülhetnek a propellereknek – és ez az életükbe kerül.
A Norwegian Institute for Nature Research tudósai rájöttek, hogy egy rendkívül egyszerű módszerrel a szélerőművek szárnyainak nekirepülő madarak 70 százalékának életét meg tudják menteni. Ez a módszer pedig az, hogy a 3 szárny közül az egyiket fehér helyett feketére festik – számol be a kutatásról a Greenmatters.com.
Az Ecology and Evolution szaklapban megjelent tanulmányhoz a kísérletet a norvég Smøla szélerőműparkban végezték. Azzal, hogy egy szárnyat befestenek, már láthatóvá válnak az építmények a madarak számára, így jelentősen csökken annak az esélye, hogy nekirepüljenek. A megoldás előnye pedig, hogy csak a festés költsége merül fel.
A kutatók azt is hozzátették, hogy persze ezt az eredményt még nem vehetjük készpénznek, mivel más országok erőműveinél más körülmények is befolyásolhatják ezeket.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
A megújulóenergia-beruházások is veszélyeztethetik a biodiverzitást
Minden évben 194 millió madár és 29 millió emlős pusztul el az európai utakon
Minden, amit eddig tudunk a dél-koreai repülőgép-katasztrófáról
Szemtanúk a leszállást megelőző robbanásról számoltak be.