Az Egészségügyi Világszervezet főigazgatóját aggasztja, hogy az omikron gyors terjedése miatt még tovább nő az oltási egyenlőtlenség.
Eddig nem látott gyorsasággal terjed a koronavírus omikron variánsa – közölte kedden az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatója. „Hetvenhét ország jelzett eddig omikronos eseteket, de valójában a koronavírus e változata feltehetően a legtöbb országban jelen van, még ha egyelőre nem is azonosították. Az omikron minden korábbi vírusváltozatnál gyorsabban terjed” – jelentette ki genfi sajtótájékoztatóján Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz.
Mit okoz az omikron? Új tüneteket jelentettek
A Covid okozta fejfájás sem azonos azzal, ami általánosságban jelentkezik. Ilyenkor ugyanis szúró, nyomó érzést tapasztalni.
A főigazgató azt is kijelentette, hogy a védőoltások hatékonysága az új vírusvariánssal szemben kis mértékben csökkent a Covid–19 betegség súlyos formáival és a halálozással szemben, és általában csökkent az enyhébb lefolyású betegség vagy a fertőzés esetében.
„Az omikron megjelenése egyes országokat arra késztetett, hogy a teljes felnőtt lakosságra kiterjesszék a Covid–19 elleni emlékeztető oltási programokat, még akkor is, ha nincs bizonyíték az emlékeztető oltások hatékonyságára ezzel a variánssal szemben. A WHO aggódik amiatt, hogy az ilyen programok következtében megismétlődik a vakcina felhalmozása, mint ahogyan ez az idén megtörtént, és súlyosbodik az egyenlőtlenség (...)
Nagyon világosan szeretnék fogalmazni: a WHO nem az emlékeztető oltásokat ellenzi, hanem az oltási egyenlőtlenséget”
– hangsúlyozta Gebrejeszusz.
A főigazgató szerint az emberek tévesen gondolják, hogy az omikron variáns közepesen súlyos megbetegedést okoz, emiatt túlterhelődhetnek a felkészületlen egészségügyi rendszerek. „Már korábban megtanultuk, hogy veszélyes alábecsülni a vírust. Még ha az omikron kevésbé súlyos megbetegedéseket vált is ki, a fertőzöttek számának ugrásszerű növekedése ismét összeomláshoz vezethet” – figyelmeztetett.
A főigazgató hangsúlyozta, hogy „önmagában az oltások egyetlen országot sem vezetnek ki a válságból”, így más eszközökre, a maszkviselésre, a zsúfolt helyek elkerülésére, a rendszeres szellőztetésre és a kézmosásra is szükség van a vírus terjedésének akadályozására.
Kórházban ápolják az omikron variánssal megfertőződött házaspár egyik tagját
Egyikük sem járt külföldön, tehát biztosan itthon kapták el.