Tech HVG 2025. január. 03. 14:03

Ukrajnában tesztelik a miniatűr rakétát, amely az MI segítségével a drónokat is ki tudja lőni

Az iráni gyártmányú, de az orosz hadsereg által Ukrajna ellen bevetett drónok ellen is jól jöhetnek azok a légvédelmi rakéták, amelyekhez egy észt cég által juthat hozzá az ukrán katonaság.

Újfajta, észt fejlesztésű, miniatűr rakétákat kezdenek tesztelni Ukrajnában – írja az Interesting Engineering. A Frankenburg Technologies Mark 1-es légvédelmi rakétája az alacsonyan repülő drónok ellen jöhet jól.

A teszt helyszínét nem árulták el, de ha beválik, nagy hasznát veheti Ukrajna, mivel Oroszország egyre gyakrabban indít dróntámadásokat.

A Mark 1-es rakétákat egy, a mesterséges intelligenciát is alkalmazó szoftver vezérli, és az akár 2 kilométeres magasságban lévő célpontokat is képesek leszedni. A Defense News által megszólított ukrán védelmi szakértők szerint az iráni gyártmányú, az oroszok által alkalmazott Shahed drónok támadási stratégiája az elmúlt hónapokban megváltozott, és mostanában alacsonyabb magasságban repülnek, hogy elkerüljék a földi védelmi rendszereket.

Lada Nivára szerelt géppuskákkal állítaná meg az ukrán drónokat az orosz hadsereg – videó

Speciálisan átalakított autót állított hadrendbe Oroszország, hogy megvédje az ukrán drónoktól a szárazföldi csapatokat és épületeket. A fegyverrendszer hatékonysága azonban kérdéses.

A Frankenburg Technologies nemrégiben egy irodát nyitott az Egyesült Királyságban is, mivel szorosan együttműködnek a brit védelmi iparággal. A Mark 1-es rakétákból egyelőre hetente néhány tucatnyit állítanak elő, de 2025 harmadik negyedévére több százra növelnék ezt a mennyiséget. Az ukrajnai tesztek célja, hogy valós harci körülmények között is igazolják a rakéták hatékonyságát.

Ha beválik, a gyártásuk is Ukrajnában történhet. Kusti Salm, a cég vezérigazgatója elmondta: a céljuk, hogy az új rakétákkal is segítsék Ukrajnát a háború megnyerésében. „Ennek érdekében felajánljuk az új, megfizethető rakétánk prototípusát légi célpontok, különösen pilóta nélküli repülő eszközök kilövésére” – jegyezte meg.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.