2008. január. 02. 15:33 MTI Utolsó frissítés: 2008. január. 02. 18:41 Világ

Február 18-ára halasztották a pakisztáni választásokat

Február 18-ára halasztották a pakisztáni parlamenti és tartományi választásokat.

Az országos választási bizottság szerdán jelentette be a döntést Benazir Bhutto ellenzéki vezető meggyilkolásával és az azóta dúló erőszakkal indokolva az intézkedést. Az új időpontot közlő Kázi Mohammed Fárúk, a testület elnöke sajtóértekezletén ígéretet tett arra, hogy a választások tiszták, pártatlanok és átláthatóak lesznek, egyúttal a döntés elfogadására és a választásokon való részvételre szólította fel a politikai pártokat.

A meggyilkolt Benazir Bhutto
© AP
Magyarázatként hozzátette, hogy a volt kormányfő életét kioltó öngyilkos merénylet után kitört, legalább 58 halottat követelő és több tízmillió dolláros kárt okozó zavargások súlyosan érintették a szavazás előkészületeit az ország négy tartományában, egyebek mellett napokon át szünetelt a szavazólapok nyomtatása.

A zavargások különösen Bhutto szűkebb pátriáját, Szindh tartományt sújtották. A tüntetők tíz választási irodát
felgyújtottak. A hatóságok a hadsereget is bevetették. Pervez Musarraf elnök szerda este szózatot fog intézni a nemzethez, amelyben az előzetes hírek szerint nyugalomra és az egység megőrzésére fogja felszólítani a lakosságot.

Az ellenzék szerint a hatóságok a kormánypártnak, az államfő szövetségesének szeretnének segíteni a halasztással. Sokak meggyőződése szerint, ha a tervezett időben tartanák a voksolást, sok választó szimpátiaszavazásnak tekintené azt Bhutto ellenzéki pártja, a Pakisztáni Néppárt (PPP) mellett.

Musarraf: terroristák voltak
Terroristák a felelősek Benazir Bhutto ellenzéki politikus meggyilkolásáért - jelentette ki Pervez Musarraf pakisztáni államfő szerdai televíziós beszédében, megerősítve a kormány részéről korábban elhangzott véleményeket. - Benazir Bhutto halála nagy tragédia a pakisztáni nép számára - fogalmazott az államfő. Országszerte sugárzott félórás beszéde volt első jelentősebb nyilatkozata a Bhutto elleni merénylet óta. Bejelentette, hogy az ügyben folyó nyomozásban segítséget kért a brit rendőrségtől, és hogy Gordon Brown brit kormányfő hozzá is járult ehhez a segítségnyújtáshoz. Londonban megerősítették, hogy "még a hét vége előtt" megérkeznek Pakisztánba a Scotland Yard kijelölt nyomozói.
A PPP kereken elutasította a választások elhalasztását. A legerősebb ellenzéki formáció egyik illetékese, Babar Avan azt mondta, hogy Musarraf a vereségtől fél, és az intézkedés miatt az ellenzék hívei újra utcára vonulhatnak, és zendülések törhetnek ki. A szavazás elhalasztása csak ürügy, hogy időt nyerjenek és megtalálják a megfelelő eszközöket a választások elcsalására - tette hozzá.

A másik fő ellenzéki erő, a Navaz Sarif volt kormányfő vezette Pakisztáni Nemzeti Liga-Navaz (PML-N) szerint Musarraf azt reméli a halasztástól, hogy közben elpárolog a választóknak a politikai gyilkosság felett érzett dühe. Szóvivője ugyanakkor közölte, hogy indulnak a választásokon.

Az iszlámábádi kormány szerdán, a merénylet óta először mutatkozott nyitottnak arra, hogy külföldi segítséget is elfogadjon Bhutto halála körülményeinek kivizsgálásához, nem sokkal azután, hogy a pakisztáni fővárosban tartózkodó Bernard Kouchner francia külügyminiszter felajánlotta "francia vagy európai uniós" szakértők közreműködését.

Pandzsáb tartomány belügyminisztériuma ugyancsak szerdán nagy összegű, körülbelül 164 ezer dollárnak megfelelő nyomravezetői díjat ajánlott fel annak, aki megbízható értesülésekkel szolgál két gyanús személyről, akiknek valószínűleg közük volt a gyilkossághoz. A merénylő feltételezett cinkosairól amatőr videofelvétel készült, fényképüket közzétették a lapokban. 

A pakisztáni biztonsági erők végeztek legkevesebb 27 szélsőséges fegyveressel az ország Dél-Vazirisztán régiójában vívott legújabb harcokban - közölte szerdán Iszlámábádban a hadsereg szóvivője. Feltételezések szerint a térségben bujkál Baitulla Mehszud, az al-Kaidához kötődő fegyveresek egyik vezére, akit a pakisztáni hatóságok azzal vádolnak, hogy ő adott utasítást Benazir Bhutto meggyilkolására.
 
Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.