2006. április. 21. 08:59 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. március. 05. 13:03 Választás 2006

Csütörtöki nagygyűlések: csalások és ámítások

Nemcsak Berettyóújfalun és Dévaványán keresztezte egymást Gyurcsány Ferenc és Orbán Viktor korteskörútja, csütörtökön a fővárosban szónokoltak egyidőben. A Városligetben a szocialisták együtt léptek fel az SZDSZ-szel, míg a Fidesz Budapest-kompatibilis személyekkel készült a nagygyűlésre. Tudósítóink jelentik.

„Vannak-e itt vitézek a holnaputáni csatára?” – érdeklődött a hangulatfelelős Kormorán zenekar a Műegyetem előtt rendezett csütörtöki Fidesz-nagygyűlés közönségétől, egy pillanatra talán elfelejtve, hogy milyen napot is írunk. Vitézek voltak sokan, ám türelmesen, zenehallgatással  várták a gyűlésre kissé késve, feltehetően egyenesen munkából érkező tömegeket. Szimpátiát jelző moraj futott végig az sorok között, amikor óriás transzparenssel jelent meg a Jobbik különítménye, s a Fidesz támogatására buzdította híveit.

Szabad György
Galéria, kattintson!
© hvg.hu

A szónoklatokat a vidéki kampánykörútról csak később érkező Rákay Kálmán „Philip”-et helyettesítő Havasi Bertalan konferálta fel, karbantartva a HírTv és a Fidesz-MPSZ közötti szívélyes viszonyt, tovább taposva a párthű moderátorok és a tényműfaj gyakorlói közti akadálytalan átjárót (lásd még: Gál J. Zoltán). A sort Szájer József nyitotta, aki európai parlamenti képviselőként még nemigen kapott szót az idei kampányrendezvényeken (fogalmazhatunk úgy is: arca nem „használódott el” a korteshadjáratban), sőt, ezeken már-már érdeklődő civilként, sportos zakóban nézelődött. - Magyarország egy fantasztikus ország, de most nagy bajban van, és a külföldiek nem értik, a magyarok ezt miért hagyják – így lehetne összegezni nagyjából Szájer József mondandóját, aki üzenetet is hozott, felidézte Olajos Péter, az MDF egyetlen EP-képviselőjének az MDF-Fidesz összefogásra, illetve a Fideszre való voksolásra buzdító minapi üzenetét (üdvrivalgás). (Érdekességképpen idézzük fel: az EP-mandátum eredetileg 2004-ben a listavezető Dávid Ibolya nevére szólt, aki átengedte azt fiatal kollégájának.) Szájer mondatai alapján felsejlenek előttünk a brüsszeli bürokraták, amint azon értetlenkednek, a „szorgalmas, kitartó, szabadságot szerető” magyarok miképpen válhattak – gazdasági értelemben - az EU sereghajtó államává, s morfondíroznak, honnan bukkanhatnak elő unos untalan az előző rendszer figurái.

Koalíciós skálázás

Mire odaérünk már az előzenekar, Kuncze Gábor melegíti be a közönséget. – Rég voltam ekkora szabaddemokrata gyűlésen – mondja az SZDSZ elnöke viccesen, látva a piros „Igen-MSZP” lufik kb. 100:1 arányú fölényét a kék „Rajtunk múlik! SZDSZ” táblákhoz képest. Aztán a már megszokott tudnivalók a liberálisok nélkülözhetetlenségéről – de új, kissé szürreális kiszerelésben: „föltettük a pontot, önök vasárnap alátolhatják az i-t”. Kuncze harciasabb, mint néhány perccel később a nemzet összekapaszkodó miniszterelnöke: azért is kell győzni vasárnap, mondja a közönség lelkes kacarászása közepette, hogy a jobboldal megtanulja, ellenzékben is „első az ország”, nem csak kampányfinisben.

A mókamester megkapja a neki járó tapsot, amit aztán visszamenőleg igencsak elhalványít az igazi sztárnak kijáró dübörgő, ütemes „Igen, igen”… Fletó az elején nem nagyon tud kijönni egy „nem engedjük” kezdetű hosszú, patetikus mondatból, de mint utóbb kiderül, nem olyan nagy baj ez. Nemzeti egység, kapaszkodjunk össze mind a tízmillióan, esély mindenkinek, emelkedő Magyarország, nyújtsunk kezet egymásnak – melegszik a szívünk, csak ne lenne annyira feltűnően papos a fohász. Aztán negyedszerre sem sikerül túljutni a nem különösebben nyelvtörő „sokféleség” szón. Útelágazás – ezen törte keresztbe egykor a nyelvét Medgyessy. Azt, állítólag személyesen maga Gyurcsány adta szájába elődjenek – az összeesküvés-elméletek hívőinek nagyobb dicsőségére: már akkor puccsra készült? Beszélni nehéz.

Elemzők néhány év múlva innentől, a városligeti április huszadikai beszédtől datálják majd az „érett Gyurcsány-stílust”. A szocialista numero uno mosolyogva kiszól a közönségnek, hangfekvést vált és most már egészen emberi, majdhogynem társalkodó modorban folytatja. Igaz, a végére megint visszamegy himnikusba, de most már legalább tudjuk, van neki másik hangja is, csak egy kicsit még gyakorolni kell.

Már-már azt gondolnánk, minden klappol – nincs felelőtlen ígérgetés, inkább egy kis előrevetítése a nehezebb időknek, nincs anyázva ellenfél és nincs beszippantva szövetséges. De mielőtt egészen elandalodnánk, hazafelé indulván egy ismerős kopasz fej alól kivillanó mosoly ránt vissza a magyar rögvalóságba: a polgári keresztes kb-titkár Barabás Jánosé. Merthogy nehéz elfelejteni: Fletó szerint ő ugyanennek a demokráciának az építésében szerzett különleges, a mostani kampányban sokszor megénekelt köztársaság által is méltánylandó érdemeket.

Semjén Zsoltnak, Mikola Istvánnak, Kövér Lászlónak színét sem láttuk a rendezvényen, Budapest számára mással készült a Fidesz. Elővették a jobboldal válaszát Ferge Zsuzsára, a harminchat éve Franciaországban (illetve 13 éve már kétlaki életet) élő Hegedűs Zsuzsa szociológust, aki kutatásaira hivatkozva állította, a „politika autoriter, nem tudja a demokrácia játékszabályait”, miközben az emberek tudják. „Nem dőlt el a választás, a szavazópolgárok kezében a döntés” – mondta, hangsúlyozva, hogy „nem Dávid Ibolyán, nem Orbán Viktoron, nem Gyurcsány Ferencen múlik, hogy mi fog történni, hanem a szavazókon”.

A választási csalás kártyáját ezúttal Szabad György, az Országgyűlés első elnöke játszotta ki. (Ázsióját legújabban az növelte, hogy sikeresen kerülte el március 15-én Gyurcsány Ferenc feléje nyújtott jobbját, valamint annak, hogy ő is egykori MDF-es politikus.) „Csalásgyanús történések közepette állunk” – csapott a lecsóba, majd meglobogtatta a saját postaládájában talált, s külsejében szavazólapot imitáló MSZP-s szórólapot. Az egykori házelnök szerint akik elolvassák egy szórólapon, hogy „Szavazzon az MSZP jelöltjére!”, azok azt fogják hinni, hogy ez parancs, s a végén tényleg oda ikszelnek. Szerinte ez bűncselekmény, ezért a Fidesz „büntetőeljárást is indít”, bár arra nem tért ki, hogy egy pártnak erre hogyan is lenne jogosítványa. De mindenre gondolt: senki ne dobja ki a szórólapokat, mert később felhasználhatók bizonyítékként.

A mikrofon újra Havasi Bertalanhoz került, aki megkért mindenkit, hogy ragadja meg a mellette álló kezét, majd emelje a magasba. A színpad mögötti mozgolódásban ekkor már kirajzolódtak a frissen érkező Philip, Orbán Viktor, s Bod Péter Ákos körvonalai is. Innen már a számháborúsditól szabadulni képtelen Philip folytatta, megjegyezve, a koalíció városligeti rendezvényén sokkal kevesebben vannak. „Mi összetartozunk, ők meg össze-vissza tartoznak mindenkinek” – tréfálkozott, majd a vidéki kampánykörúton már elhangzott tanáccsal szolgált a szimpatizánsoknak: „ma és holnap ne foglalkozzanak a balliberális médiában megszólaló politológusokkal és szakértőkkel”, azokkal, akik szerint a Fidesz nem nyerheti meg a választást. Ezek után megvallotta, hogy nem ért a makrogazdasághoz, de van, aki igen, mégpedig Bod Péter Ákos.

„Nem hittem volna, hogy ebben az évben politikai rendezvényre eljövök” – kezdte mondandóját Bod Péter, s tegyük hozzá: ezt az első forduló előtt valószínűleg a Fidesz vezetői sem hitték. A volt ipari miniszter és jegybankelnök a „valós gazdasági adatok eltitkolásáról” beszélt, amely őt a nyolcvanas évekre emlékezteti. „Az adósság nem akkor fáj, amikor csinálják, hanem amikor fizetik” – mondta, utalva arra, hogy nem a jelennel van az igazi baj, hanem a jövővel, ami vár ránk. A Fidesz egykori közös miniszterelnök-jelöltje szerint azok is elismerik az aggasztó helyzetet, akik esetleg a baloldalon állnak, ezért azokhoz is szólt, akik mást vallanak, mint ő. 

A március 19-i pártkongresszuson Balogh Gábor öttusázó úgy kezdte felszólalását, hogy "nem kenyerem a beszéd, sportoló vagyok", s mindenképpen efféle szerénységet javasoltunk volna a hasonló retorikai képességekkel megáldott Mandula Petra teniszezőnek is. Ő Demjén Ferencet megelőzve lépett színre, hogy egy egydimenziós gondolatmenet végén közölje, szavazzunk a Fideszre.  

Ezt követően lépett színpadra a Fidesz Bod Péter Ákos előtti miniszterelnök-jelöltje, Orbán Viktor. Kissé sietve - bár nem hadarva - mondta el beszédét, ami érthető, hiszen este még egy kecskeméti fellépés is várt rá. Háttérként a Fidesz budapesti képviselő-jelöltjei szolgáltak. Elsőként azzal igyekezett hitet adni híveinek, hogy elismételte: a választás még messze nem dőlt el, hetven mandátum megszerzésével, no meg az MDF együttműködésével a jobboldal kormányt alakíthatna. Azt is elmondja, hogy a vidék üdvözletét küldi, Budapest a vidékiek fővárosa is, s a vidék a fővárossal van. Szimpatikus békítő szándékú gesztus ez, de persze mi arra is emlékszünk még, mik hangzottak el a vidéki kampányrendezvényeken (Nehogy már Budapesten döntsenek a ti sorsotokról! - tüzelte vidéki híveit Orbán).
 

Galéria, kattintson!
© hvg.hu

A pártelnök felsorolta, hogy miért tilos a szocialistákra szavazni. Nos, azért mert mindenkit csúnyán átvertek (lásd a költségvetési hiányról szóló adatok kései közzétételét), s eleve, ha újból kormányra kerülnek, az atomcsapással ér fel. Minden létezőt eladnak, s minden létezőért fizetni kell majd. Azokat a jószándékú tudatlanokat azonban, akik az első körben balra szavaztak, keressük szépen fel (hogy ehhez ők maguk mit szólnak, az fel sem merül), s győzzük meg őket. Ha nem szeretnének teljesen idióták maradni, akkor a második körben (penitencia gyanánt) szavazzanak a Fideszre - sugallja Orbán, ők ugyanis mindentől megóvnak mindenkit. Szó sincs már százezer forintos minimálbérről, 18 százalékra szállított tb-járulékról, Orbán Viktor és pártja programjára nem is hivatkozik, de pajzsként véd meg bennünket a világégéstől, az áremelésektől, a földek-kórházak kiárusításától, s attól, hogy a régről ismert "pult alatti kormányzás" folytatódjon. "Éppúgy, mint a 80-as években, amikor az igazi áruk a pult alatt voltak." Orbán szerint még Bokros Lajos 1995-ös gazdasági csomagjánál is komolyabb megszorítások következnek, egyúttal minden rosszabb lesz.  

Van véleménye?
Mondja el a hvg.hu fórumán!

Orbán éreztette azt is, hogy az MDF vezetését nem tartja azonosnak a párt tagságával. A vezetésnek útjában áll a Fidesz, csakúgy mint az MSZP-nek, s az SZDSZ-nek. De megmutathatjuk, hogy a nemzeti oldalt nem lehet félreállítani - magyarázta a pártelnök, aki a végén hozzátette: az előttünk álló hegy magas, de nem lehetetlen megmászni.