2006. április. 13. 12:10 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. március. 02. 09:57 Választás 2006

Az MDF és a Fidesz viharos négy éve

Önállóan vagy pártunióban – ez a kérdés határozta meg az MDF és a Fidesz közötti viszonyt az elmúlt négy évben. A Fidesz a jobboldal teljes egységét próbálta megteremteni, ehhez még attól sem riadt vissza, hogy politikusokat csábítson át az MDF-től. A Dávid Ibolya fémjelezte platform azonban az önállóságban látta a párt túlélésének esélyeit.

Kövér nekiesett az MDF-nek
A fideszes politikus nagyjából ugyanazt vetette 1992-ben az MDF szemére, amit az MDF ró fel most pártjának. Nézze meg videónkat! 

Az MDF és a Fidesz ellentéte már az elvesztett 2002-es választások második fordulójának éjszakáján megkezdődött. Akkor Pokorni Zoltán kijelentette, hogy ha az MDF és a Fidesz egy frakciót alakít (és újraszámolják a szavazatokat), akkor van arra esély, hogy az akkori köztársasági elnök, Mádl Ferenc őket bízza meg kormányalakítással. Dávid Ibolya azonban még aznap este lehűtötte a kedélyeket, amikor kijelentette, az MDF önálló frakciót fog alakítani.

Az elkövetkező hónapokban a Fidesz egy jobboldali pártunió létrehozását sürgette. Dávid Ibolya azonban többször azzal hárította el a megkereséseket, hogy a választási megállapodásban is kikötötték, hogy két egymással szorosan együttműködő, de önállóságát megtartó párt lép szövetségre.

Az első csapás

Még együtt (1998)
© Bánkuti András

Dávid Ibolya korábbi bizalmasa, Hende Csaba 2002 júniusában váratlanul lemond MDF-alelnöki tisztéről, mert elvállalta a polgári körök szervezését. Néhány nappal később megválik az Országgyűlés foglalkoztatási bizottságának elnöki tisztétől, illetve bizottsági tagságától is. Hende Csabát egy évvel később, 2003 júniusában kizárják a frakcióból, majd egy a következő évben kilép az MDF-ből.

Az önkormányzati választások előtt még meg tud egyezni a Fidesz és az MDF az együttműködésről. Közben az MDF honlapján elindít egy szavazást a párt önállóságáról, a szavazók döntő többsége az önállóság mellett van. Ősszel több ügyben is összezördülnek a párt politikusai: szeptember végén a Fidesz nem képviselteti magát az MDF megalakulásának 15. évfordulóján. Az önkormányzati választások után pedig az okoz feszültséget, hogy Katona Kálmán az MDF frakciót választja a Fidesz helyett.

Balsai lemond

Novemberben lemond frakcióvezetői posztjáról Balsai István. Sajtóhírek szerint Balsai többször is konfrontálódott Dávid Ibolyával, aki főleg azt nehezményezte, hogy a Fidesszel folytatott tárgyalásokon nem képviselte elég markánsan az MDF álláspontját. Balsai István 2005 áprilisában átül a Fidesz-frakcióba. A frakcióvezetői poszton Herényi Károly követi, aki a ciklus végéig megőrzi tisztségét, bár a Lezsák Sándor nevével fémjelzett ellenzék többször is megpróbálja leváltani.

Az MDF és a Fidesz elnökei, Dávid Ibolya és Orbán Viktor először 2003 nyarán találkozik egymással az elvesztett választások után. Orbán szoros együttműködést szeretne, Dávid Ibolya azonban az egymás melletti ellenzékiséget szorgalmazza. A Fidesz részéről felmerült kettős tagság intézményét az MDF visszautasítja.

Ebben az évben ősszel kisebb botrányt kavar Boross Péter volt miniszterelnök nyílt levele a Magyar Nemzet főszerkesztőjéhez, melyben arra kéri a napilapot, hagyják békén az MDF-et, ne rontsák rossz sajtóval a következő választások esélyét.

Az MDF elnökválasztó kongresszusa előtt felmerül, hogy a Fidesszel való szorosabb együttműködésre hajló Lezsák Sándor is megméretteti magát az elnöki posztért, de Dávid Ibolyának végül nem kell megküzdenie senkivel, és ismét őt választják a párt elnökévé. Az elnökasszony akkor kijelenti, hogy az MDF egyedül indul az Európai Parlamenti választásokon, bár a kongresszuson jelen lévő Pokorni Zoltán ismét az együttműködés mellett szónokol. Az EU-választásokon az MDF-nek egy képviselőt sikerül az Európai Parlamentbe juttatnia.

A lakitelkiek támadása (Oldaltörés)

Márciusban újabb botrány mélyíti a két párt közötti szakadékot. A Fidesz nem hajlandó tagot delegálni az MTV Közalapítvány kuratóriumi elnökségébe, így az MDF két tagot is küldhet az ellenzéki helyekre. Egyre több fideszes politikus vádolja meg az MDF-et, hogy együttműködik a koalícióval.

Szeptemberben Dávid Ibolya frakcióbeli ellenzéke (a Lakitelek Munkacsoport) megpróbálja átvenni az irányítást a frakció felett, és szeptember elején néhány frakciótag bizalmatlansági indítványt nyújt be Herényi Károly frakcióvezető ellen. Leváltják tisztségéből. Herényi azonban azt állítja, hogy nem volt szabályos az eljárás, mert nem volt érvényes szervezeti és működési szabályzatuk. A frakcióvezető erre hivatkozva ki is zárt öt képviselőt az őt leváltani akarók közül. A leváltás/kizárások a parlament ügyrendi bizottsága elé kerülnek, ahol a kormánypárti többség Herényinek ad igazat. Az MDF frakciója 22-ről 17 főre csökken. Az országos választmány kötelezi a frakcióban maradt lakitelkieket, írjanak alá egy nyilatkozatot arról, hogy az MDF testületeinek határozatait betartják.

Az októberben tartott országos választmány úgy határoz, hogy a pártnak egyedül kell indulni a 2006-os választásokon. A testület bizalmatlansági indítványt fogad el Lezsák Sándorral és Balogh Lászlóval szemben, és felszólítja őket, hogy három napon belül hagyják el a pártot és a frakciót. Ezt nem teszik meg, de hosszas belháború után Herényi Károly kizárja őket a frakcióból. Szolidaritásból hét frakciótag is kilép a képviselőcsoportból, így 8 fősre csökken az MDF-frakció.

Dávid Ibolya. Egyedül
© hvg.hu

Novemberben Dávid Ibolya nyílt levélben szólítja fel Orbán Viktort, hogy ne avatkozzon bele a párt belügyeibe.

 Vakondok és államfőválasztás

A két párt közötti újabb összecsapásra 2005 júniusában kerül sor. Az államfőválasztáson az első fordulóban Szili Katalinra szavaz több jobboldali képviselő is Sólyom László ellenében. A Fidesz ezt az átszavazást akarja leleplezni azzal, hogy az első fordulóban nem szavaz. Áder János akkor úgy fogalmaz: "Ki akartuk ugrasztani a nyulat a bokorból, nyúl helyett azonban vakondok mászott elő".

Néhány héttel később a kizárt vagy kilépett MDF-esek megegyeznek a Fidesszel, többen közülük be is lépnek a Fidesz-frakcióba.

Önállóan indul

Az MDF azóta többször is deklarálta, hogy nem lép koalícióra egyik nagy párttal sem. A kampánynyitón ezt Dávid Ibolya újból megerősítette. A kampány alatt is voltak összezördülések a két párt között, MDF-es jelöltek azt állították, hogy a Fidesz jelöltjei többször is megpróbálták rábírni őket a visszalépésre. A fideszes Bagó Zoltán például zsarolással próbálta rávenni az MDF-es Romsics Imrét a "helyénvaló" döntésre. Orbán a botrány kipattanása után elnézést kért Dávid Ibolyától.

Március végén Dávid Ibolya kijelentette, hogy csak akkor lép koalícióra a Fidesszel, ha ő lesz a miniszterelnök.