2006. április. 14. 10:51 Utolsó frissítés: 2006. április. 14. 15:17 Választás 2006

Viktor fogyatkozó esélyei

A Fidesz Szentkirályi utcai pártszékházból azt sugallják, Orbán Viktor ura a helyzetnek, s nincs riválisa, aki ebben a kiélezett szituációban akárcsak gondolatban is megkérdőjelezné vezető szerepét. Ám a várható újabb választási vereség után helyzete meginoghat.

A Fidesz aktivisták igyekeznek a szükségből erényt kovácsolni: a pártelnök lemondott miniszterelnök-jelöltségéről, és ezzel bebizonyította, hogy távol állnak tőle a hatalmi ambíciók, az ország sorsát mindennél előbbre valónak tekinti. Elutasítják azt a feltevést, hogy Orbán a vereség tudatában mondott volna le a miniszterelnök-jelöltségről, és mint pártelnök pozícionálja magát a későbbi ellenzéki szerepkörre.

Máris megkezdett választási körútján – amit „élő felkiáltójelként” határozott meg az Inforádiónak adott csütörtöki interjúban, - elsősorban a Gyurcsány kormány perfid magatartását veszi górcső alá. Mindenütt elmondja, hogy az MSZP becsapta a választókat, akik gyanútlanul rá szavaztak, nem tudván, mekkora válság fenyegeti az országot. Még reménykednek, hogy az MSZP betartja választási ígéreteit, de ebből semmi sem lesz: már készül a Pénzügyminisztériumban a pótköltségvetés, áremelések, elbocsátások, 300 forintos euró vár a magyarokra.

Orbán szempontjából logikus, hogy az ellenfél gondjait állítja kampánykörútjának középpontjába: a Fidesz szavazóknak ugyanis halvány gőzük sincs, hogy végülis mi maradhat meg a Fidesz programjából, ki lesz a kormányfőjelölt. (A pártok általában nem tartják be választási programjukat, de az példa nélküli, hogy egy kormányfőjelölt a két forduló között leköszön, és pártja nevében kéri a bizalom megelőlegezését).

Wermer András, a Fidesz 2002-es választási kampányának félreállított menedzsere joggal állapította meg péntek reggel a Klub rádiónak adott nyilatkozatában: nehéz eredményesen megszólítani a választót, ha nem tudjuk neki megmondani, kiben bízhat, miben bízhat. Marad tehát az ellenfél bírálata. Ennek nem mond ellent, hogy Gyurcsányék sem igen tettek mást, mint démonizálták Orbán Viktort. Nagy lesz az elkeseredés, ha majd valami mást kell kitalálni.

Orbán témaválasztását más megfontolás is vezethette: ha valami csoda folytán mégiscsak lenne esély az MDF-fel kötendő koalíciós alkura, szabad marad a pálya- Orbán most a világon semmire sem fogja elkötelezni magát. Az Inforádiónak adott interjúban ugyan megerősítette, a járulékcsökkentés és az adóeljárások egyszerűsítése változatlanul programjának központi elemei, de azt is hozzátette, jobboldali kormányalakítási lehetőség esetén az új miniszterelnök dönt majd a járulékcsökkentés mértékéről (Orbán utalt rá, hogy csökkentheti mindössze  5 százalékkal is),  és gyakorlatilag minden egyébről.

Miközben tehát a Fidesz program konkrét elemei a jövő homályába vesznek, annál élesebb kontúrokat ölt a Fidesz ellenzéki szerepe. Orbán részletesen kifejtette milyen stratégiát követ majd pártja. Nem hagyott kétséget afelöl, hogy ezt ő fogja meghatározni. Nem lesznek partnerek a nadrágszíj megszorításban, és állandóan emlékeztetni fogják a koalíciós kormányt választási ígéreteire. Erkölcsi, politikai és szakmai szempontok alapján fogják bírálni az új kormány lépéseit.

Nehéz a jövőbe látni, de ha győz a koalíció – és ennek óriási esélye van - akkor lesz egy átmeneti év, amikor a gazdasági megszorítások már komolyan érintik a lakosságot, és az EU-s pénzek még nem folynak be a kincstárba Jövőre már beindulhatnak a támogatások, hacsak Brüsszelben meg nem fúrják az eredeti összegeket. Lesz tehát egy olyan év, amelyet az ellenzék akár kormány-buktatásra is kihasználhat. Orbán ezt az esélyt még bizonyára nem akarja kihagyni. Azzal viszont számolnia kell, hogy megjelennek a második vonalbeli ifjú törökök, trónkövetelők, akik majd arra hivatkoznak, hogy nem lehet büntetlenül elveszíteni két választást. Viktor ideje – akármennyire zúg is a tömeg,  ütemesen skandálva nevét - lassan kitelik.

hvg.hu