Az emberi látást érintő kezelésekhez is vezethet az az új módszer, melyet egy majmon próbáltak ki most a szakemberek.
Új fejezetet nyithat az emberi látáskezelésben egy japán tudóscsoport módszere, melyet most próbáltak ki először. A páciens egy majom volt, akinek egy, a retináján lévő lyukat hoztak helyre emberi őssejtek segítéségével – derül ki a Stem Cell Reports folyóiratban közölt tanulmányból.
A majomnál konkrétan a makulalyuk nevű, egyébként ritka rendellenesség okozott problémát: ez egy lyukat idéz elő a retina közepén. Ez a terület kulcsfontosságú a jó látáshoz és a fókuszáláshoz, ezekből fakadóan pedig nagyon nehéz itt helyreállítani a látást sérülés esetén.
Az egyik megközelítés, hogy az orvosok – műtéti eljárás során – megpróbálják a retina külső részeit a belső felé elmozdítani, ám ez vakfoltokat eredményezhet a perifériás látásban, egy sor újabb problémát eredményezve, írja a BGR.
Egy olyan megoldásra lenne tehát szükség, ami közben nem generál egy másik problémát. Itt jön az őssejtes módszer, ami egyfajta őssejtekből készült tapasz. Ez egy olyan megközelítés, ami nem igényli a szem más területeinek az elhúzását, mégis képes javítani a retina sérülését.
A módszert majmoknál már sikerrel kipróbálták: mint a Live Science megjegyzi, kicsi, laboratóriumban növesztett retinákat készítettek emberi őssejtekből. A majom szervezete azonban négy hónap múltán elkezdte kilökni a szervet, szóval még dolgozni kell a megoldáson.
Hat hónap után eltávolították a majom szemét, hogy kielemezzék, mi történt. Tapasztalataik szerint a vizuális sejtek elkezdtek kifejlődni, szóval nem volt teljesen sikertelen a kísérlet – de bizonyára még hosszú út vezethet addig, hogy embereknél ez egy létező kezelési mód lehessen a retina ilyen formában történő javítása.
(Cikkünk nyitóképe illusztráció.)
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.