Tech HVG 2024. december. 25. 16:03

Új értelmet nyer a dobpergés szó ezzel a doboló robottal

Nem az embert próbálták leutánozni, csupán az emberi test működéséből indultak ki norvég kutatók, akik megalkották ZRobot, azaz a doboló robotot. Kreálmányuk tudása felülmúlja a legvirtuózabb zenészét is.

Doktori disszertációja részeként fejlesztette ki a dobolni tudó, biológiai ihletésű robotot Mojtaba Karbasi, az Oslói Egyetem munkatársa. ZRob, merthogy így nevezték el a robotot (nevét a perzsa Zaraab szó ihlette, ami azt jelenti, hogy valami ritmust és ütemet generál) gyorsabban tud dobolni az embernél, ráadásul új ritmusokat is létre tud hozni.

A robot speciális, rugalmas markolata az emberi csuklót utánozza, és mesterséges intelligenciát integrálva tanulja és optimalizálja a mozgásokat. A robotcsukló mindkét oldalán van egy rugó (a ZRob különböző változataiban ezek eltérő méretűk), ezek biztosítanak a karnak bizonyos fokú csuklórugalmasságot. A rugók az MI-vel kombinálva lehetővé teszik a robot számára, hogy alkalmazkodóképes legyen, ami elengedhetetlen tulajdonság a dobfej eltalálásához mozgás közben.

A ZRobnak egyébként kezdetleges érzékszervei is vannak, azt is „érzékeli” például, hogy hol van a karja. Ha kettős ütést próbál lejátszani, meg akarja találni a megfelelő műveleti paramétereket a végrehajtásához. Ha változtat a rugókon, a viselkedés is megváltozik – így segít a viselkedés alakításában a robottest. ZRob akár magában is dobolhat, de több más ZRobbal együtt csapatban is ütheti a dobokat összetett dobkompozíciók létrehozásához.

ZRob robotok különböző merevségű markolattal
Oslói Egyetem

Ha több robot játszik egyszerre, akkor olyan ritmusok hallhatók, amelyeket az emberek nem lennének képesek előállítani. „A különböző fizikai jellemzők teljesen alakítják a kimenetet. Olyan ez, mintha negyven ujjal zongoráznánk: kiszámíthatatlan, és az embernek nehéz elképzelnie, milyen is lehet ez” – magyarázza Karbasi, aki egyébként úgy gondolja, hogy a robotok által létrehozott zene nem tud olyan érzéseket kelteni, mint amikor az ember jászik a hangszeren, viszont biztos abban, hogy a robotjai inspirálhatják a zenészeket.

„Az emberi viselkedést pontosan utánzó robot nem inspiráló. Akkor az emberek is megtehetnék ugyanezt, sőt, akár még jobban is. Viszont ha sikerül olyan robotokat létrehoznunk, amelyek emberi készségeket visznek magukba, de egyediek, az sokkal nagyobb mértékben inspirál” – véli a szakember.

Oslói Egyetem

A kutatásnak egyéb haszna is van. Ha sikerül olyan összetett dobrobotokat létrehozni, amelyek érzékelnek és ennek megfelelően alakítják a viselkedésüket, akkor közelebb kerülhetnek olyan robotok létrehozásához, amelyek más típusú műveleteket is képesek probléma nélkül végrehajtani, mint például egy pohár víz felemelése vagy egy uborka felvágása.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.