Itt a példa, milyen problémákba ütközik Magyarország, ha bukik a Fidesz – nemzetközi lapszemle
A Deutsche Welle az Orbán Viktor szerint is megromlott lengyel-magyar viszonyról ír, a Bloomberg a magdeburgi merénylet hátterét elemzi, a Telegraph Trump ukrajnai béketerveinek kimenetelét latolgatja. A New York Times és a Wall Street Journal pedig arról ír, mi az, amit valóban megtehet, és mi az, amit nem a megválasztott amerikai elnök. Mekkora valójában Kína mozgástere? Trump valóban lerohanhatja Panamát? Amerikában is eljöhet az újságírók bebörtönzése?
Deutsche Welle
A volt lengyel igazságügyi államtitkár elmenekült a bírósági eljárás elől, ám hiába gyanúsítják odahaza korrupcióval, Orbán Viktor befogadta. Ily módon történelmi mélypontra zuhantak a kétoldalú kapcsolatok, miután Magyarország politikai menedékjogot adott Marcin Romanowskinak – tér vissza az esetre Keno Verseck a Deutsche Wellén.
A kommentátor felidézi, hogy a magyar kormányfő egykor csodálta a lengyelek szabadságvágyát és kommunistaellenes harcát, olyannyira, hogy a diplomamunkájának azt a címet adta: A lengyel társadalmi önszerveződés a Szolidaritás példáján. Ma viszont már arról beszél, hogy igencsak megromlott a kétoldalú viszony, mivel a „liberális varsói szivárványkoalíció nem képes különbséget tenni a párt- és az állami politika között”.
Valójában Donald Tusk miniszterelnök azon van, hogy szétválassza a kettőt, és egyben feltárja a nemzeti-konzervatív PiS-kabinet korrupciós ügyeit. Utóbbiak egyik kulcsfigurája Romanowski, a korábbi államtitkár. A történtek jól mutatják, milyen óriási gondokkal küszködik a hatalom a jogállam helyreállítása során. Az igazságszolgáltatás tele van Kaczynskiék embereivel, és Andrzej Duda államfő próbál késleltetni minden reformot.
Ez egyben sejteni engedi, milyen problémákkal szembesül Magyarország, ha netán bukik a Fidesz.
Lengyelország számára ugyanakkor az egész Romanowski-história precedenst jelent – írja a konzervatív Rzeczpospolita, mert a politikus Putyin egyik szövetségesétől kért segítséget. Az pedig szégyen, ha valaki összeáll az orosz elnökkel.
Bloomberg
Az AfD a kutyát nem menti meg, bármit is állít a német szélsőjobboldal a szándékos magdeburgi tömeges gázolás után. A támadó kilétének ismeretében ugyanakkor felülvizsgálatra szorul az összes idevágó kétes nézet, mert a Szaúd-Arábiából elszármazott orvos iszlámellenes szélsőséges, vagyis éppen nem illik bele a klisébe – írja a Bloomberg kommentátora.
Marc Champion emlékeztet arra, hogy az elkövető a jelek szerint az Alternatíva Németországért híve volt. Vagyis azé a párté, amelyet még a keményen jobbos Le Pen is kerül, mivel az AfD túlságosan is flörtöl a neonácizmussal. Egyébiránt a gyilkos kiállt Elon Musk és olyanok mellett, akik összeesküvés-elméleteket terjesztettek, illetve szélsőjobbosok.
A cikk szerint a tömeggyilkos egyértelműen zavarodott elme. A közösségi hálón megjelent paranoid fantazmagóriái egyértelműen alátámasztják, hát még a tettei! Az AfD, akármit is mond róla Musk, nem az egyetlen szerveződés, amely meg tudja menteni Németországot. Viszont a párt kiveszi részét abból a hazugságáradatból és uszításból, ami hozzájárult a magdeburgi tragédiához.
A bevándorlás súlyos probléma, és egy sor kormány képtelen csillapítani ez ügyben a polgárok jelentős részének aggályait. Ez pedig ajtót nyitott a rasszisták, továbbá az olyan, kódolt üzenetekkel operáló erők előtt, mint az AfD, valamint a brit szerencselovag, Nigel Farage. Mindkettő rohant betölteni az űrt, hiszen tudják, hogy a koholmányok és a rágalmak politikai hasznot hajthatnak a szabad beszéd köntösében.
Az tény Champion szerint, hogy a dzsihadisták a legveszedelmesebbek a szélsőségesek közül. Továbbá eredménytelen az európai bevándorlási politika, mivel Magyarország és Ausztria nyíltan elutasítja a szabályokat, és más kormányok bizonyosan betársulnak hozzájuk.