Kilyukadt a szeme a majomnak, de emberi őssejtekkel sikerült visszaállítani a látását
Az emberi látást érintő kezelésekhez is vezethet az az új módszer, melyet egy majmon próbáltak ki most a szakemberek.
Az emberi látást érintő kezelésekhez is vezethet az az új módszer, melyet egy majmon próbáltak ki most a szakemberek.
Amerikai kutatók az emberi színlátás különlegességeinek nyomába eredtek. Ehhez emberi retinát növesztettek laboratóriumban, és találtak is néhány érdekességet, amiről eddig csak keveset lehetett tudni.
Nagyfelbontású 3D-s felvételek kellenek csak a retináról a mesterséges intelligenciának, hogy megtalálja a Parkinson nyomait – sokkal hamarabb, mint a jelenleg alkalmazott klinikai módszerekkel az lehetséges. Ennek köszönhetően pedig hamarabb megkezdhető a betegség kezelése, mely meghosszabbíthatja a páciensek életét.
Több mint félszáz, az emberi szem recehártyájában lévő fehérjét tudtak megjeleníti svájci kutatók, valóságos műalkotást hozva létre így.
A mesterséges intelligencia által vezérelt szoftver és a kapcsolódó retinavizsgáló eszköz egy egyszerű szemvizsgálatból kevesebb mint egy perc alatt kimutathatja a várható szívbetegségeket.
Egy NASA-kutató és egy ipari formatervező ötlete az a különleges, lencse nélküli szemüveg, amely segíthet a rövidlátás leküzdésében. Állítják, az eredményhez csak kis ideig kell viselni naponta.
A Cell című tudományos lapban megjelent publikáció szerint Roska Botond kutatócsoportjának olyan retinát sikerült létrehoznia, mely egy egészséges felnőtt látószervéhez hasonlóan funkcionál.
Huszonöt éve kutatja a retinát, 15 éve dolgozik azon, hogy visszaadja a látást a vakoknak Roska Botond. Társaival 2018-ban kezdett kezelni néhány vak embert, ez év végén, jövő év elején derülhet ki, milyen eredményt sikerült elérniük. Interjú.
Egy hazai tudósok részvételével zajló vizsgálat során felfedezték, hogy a kígyók hőlátó képessége segíthet a retina gyógyításában, a mechanizmus felhasználásával pedig akár a látás is visszanyerhető.
Kétévnyi tesztelés után úgy tűnik, a rutin retinaműtétek elvégzésére már sikerrel alkalmazhatók a Preceyes nevű rendszer robotkarjai, így a jövőben bonyolultabb szemműtéteket is elvégeznének vele.
Arról, hogy a napfogyatkozás károsíthatja a szemet, már sokat beszéltek a szakemberek, arról azonban kevésbé, mi történik, ha védőszemüveg nélkül nézünk a Napba. Most ez is kiderült.
Amit lát, Ninio extinkciós illúziójának nevezik: 12 fekete pötty van egyenlően elosztva egy szürke rácsmintán, viszont az agyunk képtelen rá, hogy mindet egyszerre lássa. – Mégis hogy lehetséges ez?