Tech hvg.hu 2023. május. 21. 10:03

Egy perc sem kell hozzá, és elárulja a szeme, ha szívbeteg

A mesterséges intelligencia által vezérelt szoftver és a kapcsolódó retinavizsgáló eszköz egy egyszerű szemvizsgálatból kevesebb mint egy perc alatt kimutathatja a várható szívbetegségeket.

Londoni fejlesztői szerint minden eddiginél gyorsabbá, egyszerűbbé és megfizethetőbbé teszi a szívbetegségek diagnosztizálását a QUARTZ (QUantitative Analysis of Retinal vessels Topology and siZE) nevű, mesterségesintelligencia-alapú retinavizsgáló eszköz (szkenner). A pácienst kímélő (nem invazív) technikáról van szó, amelyik ugyanolyan pontos eredményt ad, mint a vérvizsgálatok és a vérnyomáselemzés.

A szem sok mindent elárul a szervezetről, miután a hozzá kapcsolódó artériák, idegek és vénák a különböző szerveken is áthaladnak. Körülbelül 20 olyan betegség létezik, amelyek korai jelei észrevehetők a szemen. Például az az oldalsó látásvesztés agydaganathoz kapcsolódhat, a sárga színű folyadék kiszivárgása a retinából a cukorbetegség jele, a szaruhártya körüli kék gyűrű kialakulása pedig a magas koleszterinszintre utal.

Hasonló alapokra épül a British Journal of Ophtalmology című orvosi lapban bemutatott QUARTZ retina-szkenner, illetve a kapcsolt szoftver is. Észleli a változásokat a recehártya (retina) azon artériáinak és vénáinak szerkezetében, amelyek a szívhez és az agyhoz kapcsolódnak. Képes ellenőrizni az erek méretét és alakját, valamint az általuk lefedett területet. Ezeket a tényezőket ezután mesterséges intelligencia-alapú szoftver értékeli, hogy előre jelezze az olyan rendellenességek megjelenését, mint a szívkoszorúér-betegség, szívelégtelenség és a stroke.

A „magánorvosi ellátás töredékéért, már 9990 forinttól" megvan a diagnózis, föl van írva a recept

Működik már magyar mesterséges intelligencia is a hazai orvoslásban, de a digitális megoldások közül időnként még az egyszerűbbek is lassan terjednek el.

Az eszköz vizsgáztatása során a kutatók több mint 88 ezer 40 és 69 év között beteg és 7411 48 és 92 év közötti páciens retináját szkennelték. A mesterséges intelligencia által szolgáltatott eredményeket összevetették az úgynevezett Framingham kockázati pontszámok (ez egy széles körben használt értékelési eszköz) teljesítményével, és nem találtak eltérést a kétféle módszer hatékonysága között.

A QUARTZ rendszer képességeinek további validálásához még klinikai vizsgálatokra lesz szükség, de már a mostani eredmények is reményt kelők a szívproblémák kiszűrése terén.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.