Tech hvg.hu 2024. február. 02. 15:03

Emberi retinát növesztettek laboratóriumban, rögtön ki is derült több dolog, amiről eddig nem lehetett tudni

Amerikai kutatók az emberi színlátás különlegességeinek nyomába eredtek. Ehhez emberi retinát növesztettek laboratóriumban, és találtak is néhány érdekességet, amiről eddig csak keveset lehetett tudni.

Az emberi látás valóságos csoda: néhány „legjobb” funkciót mondhat a magáénak az állatvilággal összevetve. Nem véletlen, hogy az ember ilyen sikeres fajjá vált. A ZME Science ezzel kapcsolatban megemlíti, hogy egy 2018-as tanulmány, amely nagyjából 600 rovar-, madár-, emlős-, hal- és egyéb állatfaj látásélességét hasonlította össze, kiugrónak találta az emberi látást. Az emberi látás nagyjából hétszer élesebb, mint egy macskáé, 40-60-szor élesebb, mint egy patkányé vagy egy aranyhalé, és több százszor élesebb, mint egy légyé vagy szúnyogé.

És ez még nem minden. Az emberek színlátásban is megelőzik a legtöbb emlőst. Az emberi szem több millió színt lát, sokkal szélesebb színpalettát, mint például a kutyák. Egy új tanulmány szerint ez a tulajdonság a speciális szemsejteknek köszönhető, amelyek fejlődését a retinsav, az A-vitamin metabolitja irányítja. Ez a megállapítás ellentmond annak a régóta fennálló vélekedésnek, hogy a pajzsmirigyhormonok irányítják ezt a folyamatot.

A színlátási tulajdonság egy génduplikációs eseményből ered, ami három különböző gént eredményezett, amelyek mindegyike különböző fényhullámhosszokra érzékeny fotoreceptort kódol: kéket (rövid hullámhossz), zöldet (közepes hullámhossz) és vöröset (hosszú hullámhossz). A genetikai kódot, amelyik arra utasítja a retinát, hogy előállítsa ezeket a színérzékelő sejteket, a pajzsmirigyben termelődő bizonyos hormonok közvetítik. Legalábbis így gondolták eddig, azonban a Johns Hopkins Egyetem biológus docense szerint ez nem így van.

Kollegáival Petri-csészében növesztettek emberi retinát, és felfedezték, hogy a retinsav szintje a korai fejlődés során döntő fontosságú a kúpsejtek fejlődésében és differenciálódásában. Az organoidok sejttulajdonságainak módosításával megállapították, hogy a retinsav határozza meg, hogy egy kúp a vörös vagy a zöld fény érzékelésére specializálódik. Csak a normál látású emberek és a közeli rokon főemlősök fejlesztik ki a vörös érzékelőt.

A retina organoidja. Ciánkék színűek a kék kúpok, zöld színben a zöld/piros kúpok láthatók. A pálcikáknak nevezett sejteket, amelyek segítik a szemet gyenge fényviszonyok között vagy sötétben látni, bíbor szín jelöli
John Hopkins Egyetem/Sarah Hadyniak

A tudósok évtizedekig azt hitték, hogy a vörös kúpok egy úgynevezett érmedobálási mechanizmus révén képződnek, ahol a sejtek véletlenül elkötelezik magukat a zöld vagy vörös hullámhossz érzékelése mellett. Emellett többen is úgy vélték, hogy a folyamatot a pajzsmirigyhormonok szintje szabályozhatja. A mostani kutatás viszont azt sugallja, hogy a vörös kúpok egy meghatározott eseménysorozaton keresztül valósulnak meg, amelyet a szem retinsavja irányít.

A csapat azt találta, hogy az organoidok korai fejlődésében a retinsav magas szintje korrelált a zöld kúpok magasabb arányával, illetve a sav alacsony szintje megváltoztatta a retina genetikai utasításait, és a későbbi fejlődés során vörös kúpokat generált. A magas szint a zöld kúpok túlsúlyához vezet, míg az alacsonyabb a vörös kúpokéhoz. „Először tették lehetővé ezek a retina organoidok ennek a nagyon emberspecifikus tulajdonságnak a tanulmányozását" – mondta a vezető kutató egy sajtóközleményben.

A kutatók emellett feltérképezték a vörös és zöld kúp arányát 700 felnőtt retinájában. Meglepő eltéréseket találtak, amelyek nem befolyásolják a látásélességet: a normális látású emberek egymástól kissé eltérő színeket látnak. Ha ugyanazok az arányok vonatkoznának az emberi kar hosszát meghatározó sejtekre, akkor „elképesztően eltérő” karhosszakat látnánk – érzékeltették a kutatók, hogy mit is jelen ez.

A mostani kutatás eredményei, amelyeket a PLOS Biology folyóiratban tettek közzé, javíthatják a színvakság, az életkorral összefüggő látásvesztés és más, a fotoreceptorsejtekhez kapcsolódó betegségek megértését.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

hvg360 Tornyos Kata 2024. december. 23. 10:54

Lehet, hogy már nem a magyarok a finnek kedvencei, de azért még mindig nagyon várnak minket – mi igaz a finn sztereotípiákból?

Állandó sötétség, télen-nyáron meg lehet fagyni, kiváló az oktatás, és nem utolsósorban a legboldogabb ország a világon. Nagyjából ezek a jellemzők jutnak eszébe a magyaroknak Finnországról, ahova meglepően kevesen költöznek közülünk, annak ellenére, hogy rokonok vagyunk, más skandináv országok pedig kifejezetten népszerű kivándorlási célpontok. A finn kormány szinte kampányszerűen próbálja beszippantani a külföldieket – hogyan segítik a beilleszkedésüket, és milyen a háborús készültségben lévő Finnországban élni?