A Jupiter Európa nevű holdjának kutatására elindult a világűrbe a NASA Europa Clipper űrszondája, és ezzel megkezdte 3 milliárd kilométeres, 10 évig tartó küldetését.
A Europa Clippert a floridai Kennedy Űrközpontból a SpaceX hordozórakétája, a Falcon Heavy juttatta az űrbe. Mintegy öt és fél éven keresztül halad majd, hogy elérje a Jupitert, és az óriásbolygó körüli pályára álljon.
Az Europa Clipper küldetésének elsődleges célja, hogy a Jupiter egyik holdját, az Europát tanulmányozza, és megpróbáljon folyékony halmazállapotú vizet találni rajta.
A tervek szerint a NASA űrszondája 2030-ban kezdheti meg a küldetés legfontosabb szakaszát, amikor mintegy 25 kilométerre fogja többször is megközelíteni az Europa felszínét. A fedélzetén található radarok segítségével a hold jégrétege alatt folyékony óceán jelét keresi majd. A küldetése 2034-ben zárul. A tudósok többsége szinte bizonyos abban, hogy az Europa 15–24 kilométer vastagságú külső jégburka alatt folyékony halmazállapotú víz található.
Leaving our water world, to explore another 🚀@EuropaClipper launched from @NASAKennedy at 12:06pm ET (16:06 UTC) on a @SpaceX Falcon Heavy, beginning a 1.8-billion-mile journey to explore the mysteries of Europa, Jupiter’s ocean moon. pic.twitter.com/IQ7uRSviMb
— NASA (@NASA) October 14, 2024
Az Europa Clippernek nem kimondott célja, hogy életet keressen, ehhez nincsenek detektorai, ugyanakkor az élet kialakulásának feltételeit jelentő szerves összetevők és egyéb bizonyítékok után kutat majd, amikor 49 alkalommal megközelíti a Jupiter holdját.
A NASA kutatója, Gina Di Braccio az Europa Clipper indulásának előestéjén a küldetés jelentőségét alátámasztva úgy fogalmazott, „az olyan, óceánnal rendelkező világok, mint az Europa nem csak azért különlegesek, mert elképzelhető rajtuk az élet, hanem, azért mert az élet ma is lehetséges rajtuk”.
A mintegy 5,2 milliárd dollár költségvetésű kutatási program már az előkészületek szakaszában kis híján kudarcot vallott az eszköz tranzisztorai miatt. A NASA kutatói nem voltak biztosak abban, hogy kibírják-e a Jupiter körül feltétezett erős mágneses sugármezőt. Az indítás szeptemberben kapott zöld lámpát, miután megbizonyosodtak arról, hogy az alkatrészek bírni fogják a becsült sugárzás mértékét.
Az Europa Clipper mérete nagyjából megegyezik egy kosárlabdapályáéval, és része két nagy kiterjedésű napelemszárny, súlya pedig mintegy 5700 kg.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.